Sprawdźmy, co do zaoferowania ma dwudziestoletnia gra planszowa o budowaniu dróg i miast. Carcassonne to ponadczasowy klasyk. Czy nadal warto po niego sięgać? Dowiecie się z kolejnej recenzji na konkrecie.

Recenzja | Carcassonne

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
by Kakao, 10.04.2020
Sprawdźmy, co do zaoferowania ma dwudziestoletnia gra planszowa o budowaniu dróg i miast. Carcassonne to ponadczasowy klasyk. Czy nadal warto po niego sięgać? Dowiecie się z kolejnej recenzji na konkrecie.

Recenzja | Carcassonne

by Kakao, 10.04.2020
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Nie potrafię spamiętać osób, które nakłaniały mnie do partii w Carcassonne. Było ich dużo. Pierwszy raz ten fenomen zobaczyłem w łódzkiej Piwotece. Ilekroć tam wpadałem, a wpadałem często, praktycznie za każdym razem widziałem te charakterystyczne kafelki na stole. Długo nie mogłem się przekonać do tej gry. Zastanawiałem się, co u licha może być dobre w dostawianiu płytek i pionków na stół. W zasadzie nie pionków, a meepli, bo to właśnie Carcassonne wynalazło ten rodzaj „figurki”. Popularność tego tytułu intrygowała mnie na tyle, że zakupiłem w końcu swój egzemplarz. A teraz mogę się podzielić z Wami swoimi spostrzeżeniami w recenzji gry planszowej Carcassonne.

Mam nadzieję, że znajdziesz w niej odpowiedź na najważniejsze pytanie: Czy jest to gra dla Ciebie i czy warto ją kupić?

Zakasamy rękawy i do roboty! Płytki i kafelki same się nie ułożą.

Carcassonne - w jakim klimacie jest utrzymana gra?

carcassonne recenzja

Carcassonne to „budowanie” dróg, pól, klasztorów i miast. Ze średniowieczną, francuską fortecą, którą znajdziecie na okładce, mechanika gry nie ma nic wspólnego. Tak samo jak z klimatycznymi planszówkami. Carcassonne bliżej w zasadzie do puzzli ze zbiorem zasad. Klimatu nie ma i nie będę dłużej się nad nim rozwodził. Sprawdźmy, jak to działa pod względem mechanicznym.

Carcassonne - na czym polega gra?

Podczas rozgrywki losowo dobieramy płytki z zakrytego stosu i dokładamy je do tych, które leżą już na stole. W ten sposób powstaną drogi, pola i miasta, za które gracze mogą zebrać punkty. Za każdym razem, gdy dokładają kolejny element układanki, decydują, czy chcą zapunktować w przypadku jego ukończenia. Robią to poprzez dostawienie swojego pionka.

Informacje o grze

carcassonne recenzja planszówka
Carcassonne jest bestsellerem. Ponad 10 milionów sprzedanych kopii na całym świecie. Nagroda Spiel Des Jahres w 2001 roku. Zatrzymajmy się tu na chwilę. 10 Milionów! Egzemplarzy. Nie wiem jak na Was, ale na mnie ta liczba robi piorunujące wrażenie. Dla kontrastu kickstarterowy „bestseller” Exploding Kittens miał niecałe 220 tysięcy wspierających, co dało wynik finansowy równy prawie 9 milionom dolarów. Carcasonne to 10 000 000 sprzedanych egzemplarzy, nie licząc dodatków…

Carcassonne - co znajdziesz w pudełku?

Carcassonne nie wywołuje efektu wow. Ani na stole, ani podczas unboxingu. Chyba, że macie wersję Big Box, ta prezentuje się zdecydowanie bardziej okazale. Warto zwrócić uwagę na jakość kafli. Gruby, porządny karton sprawia, że nie boimy się ich tasować. Po kilkudziesięciu partiach mój egzemplarz nie miał żadnych śladów zużycia.

Jak się gra w Carcassonne?

carcassonne elementy 3

W zasadzie wyżej już opisałem, na czym polega Carcassonne. Gracze po kolei wykładają płytki na stół. Każda kolejna musi pasować do poprzedniej. Rozpoczynają lub kontynuują w ten sposób budowę drogi, miasta lub klasztoru. Jeśli gramy z dodatkiem pt. Opat, który domyślnie zawiera w sobie obecne wydanie podstawki, możemy konstruować też ogrody. Za każdym razem, gdy gracz wykłada płytkę, może też położyć na niej swojego meepla. Oznacza to, że zamierza zapunktować za ten element, na którym stoi jego pionek. Punktuje wtedy, gdy dana konstrukcja zostanie ukończona. Miasto musi mieć zamknięte mury, droga początek i koniec itd. To w zasadzie wszystko.

Można też punktować za pola między konstrukcjami, jeśli w ten sposób ustawimy meepla. Gracz nie może położyć pionka na segmencie pola, miasta lub drogi, jeśli ten łączy się z segmentem na którym stoi już jakiś pionek (bez znaczenia jak daleko). Po takim wprowadzeniu mógłbym zaprosić Was do stołu, ewentualnie dopowiadając kilka kwestii podczas pierwszych kilku minut gry.

Jak można wygrać w Carcassonne?

carcassonne pudełko 2
Wygrywa ten gracz, który uzbiera najwięcej punktów zwycięstwa za zbudowane rzeczy. Partia dobiega końca, gdy skończą się kafle do dostawiania.

Carcassonne - jakie są moje wrażenia z gry?

carcassonne meeple

Carcassonne to ponadczasowy klasyk. Prosta, lekka i stosunkowo przyjemna gra. Często polecana jako gateway – przepustka do nowego hobby, dla osób które jeszcze nie grają w planszówki. Tutaj zachowałbym pewną ostrożność. Mogę się założyć, że część nie-graczy, kiedy pokażecie im Carcassonne, może odebrać Was za osoby nieco zdziecinniałe. Więc jeśli gateway, to na pewno nie w każdym wypadku. Mnie nie przekonałoby to do planszówek.

Carcassonne jako gra rodzinna? Jak najbardziej. Moim zdaniem to największy atut tego tytułu. To jedna z tych planszówek, do których dziesięciolatek może usiąść i zagrać ze swoim ojcem i babcią. Wszyscy będą wspólnie się bawić, bez konieczności uproszczania zasad czy rezygnowania z jakiejś części gry. Pod względem tematyki Carcassonne jest tak neutralne, że faktycznie nadaje się do rozegrania z każdym. Raczej nikogo nie urazicie budowaniem dróg. Niestety ze względu na tematykę, gra nie wzbudza zbyt wielkich emocji. Mnie przeważnie nuży.

Rozgrywki są bardzo losowe, przez co w moim odczuciu, przy okazji, nieco bezmyślne. Nawet jak na bardzo lekką grę, Carcassonne nie oferuje mi żadnych atrakcyjnych i ekscytujących zadań do wykonania. Podczas partii zastanawiam się tylko, czy skończę to, co zacząłem. Czy do ręki wejdzie mi potrzebny kafelek.

carcassonne elementy

Jasne, Carcassonne można tak „wymasterować”, żeby znać wszystkie elementy na pamięć. Nie chcę wiedzieć, ilu rozgrywek to wymaga i co mogłoby mnie skłonić do spędzenia takiej ilości czasu z tą grą. Mój wpływ na przebieg rozgrywki byłby marginalny, nawet gdybym posiadał wiedzę o wszystkich kafelkach. Łącznie z tymi z dodatków. W praktyce decyduję jedynie o tym, gdzie postawić kafelek, który dostałem do ręki. Zdarza się czasami w ten sposób doprowadzić do interakcji. Można wrednie dokładać kafelki, by przeciwnicy nie dokończyli swoich projektów. Albo spróbować się do nich podłączyć, na przykład zaczynając budowę miasta z drugiej strony, dostawiając więcej służących do punktowania pionków. Pod warunkiem, że do ręki trafi potrzebny do tego kafel.

Z jednej strony interakcja między graczami może nie zajść w ogóle, z drugiej gra umożliwia dosłownie psucie komuś rozgrywki chamskimi ruchami. To ostatnie mogę poczytać Carcassonne zarówno jako zaletę, jak i wadę. Zależy od tego, z kim akurat siedzę przy stole.

Moja ocena gry Carcassonne

carcassonne elementy 2

Co mi się najbardziej podoba w grze Carcassonne?

Co mi się najmniej podoba w grze Carcassonne?

Podsumowanie i ocena gry Carcassonne

carcassonne pudełko
0 /10
Ocena końcowa

Carcassonne w tym roku będzie obchodziło swoje dwudziestolecie. Jest to tytuł który od lat trzyma się na rynku i dzielnie broni swojej pozycji. Czy warto się nim dalej interesować? Tak. Z całą świadomością tego, czym ta gra jest. Jeśli na półkach macie wolne miejsce na lekki, niezobowiązujący tytuł, warto zwrócić uwagę na Carcassonne. A już zwłaszcza wtedy, kiedy gracie z osobami niedoświadczonymi, które nie będą krzywo patrzeć na mało podniecający temat gry. Mimo dwudziestu lat na karku, Carcassonne potrafi dalej bawić. Mnie osobiście niespecjalnie, ale mimo wszystko, ta gra może sprawić sporo radości.

Za zdjęcia do recenzji serdecznie dziękujemy Bartoszowi Tkaczowi. Koniecznie obserwujcie jego profil na Instagramie, jeśli chcecie mieć dostęp do atrakcyjnych zdjęć ze świata planszówek. Znajdziecie go tutaj – board_bart.

Mam nadzieję, że ta recenzja gry planszowej Carcassonne okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Dziękujemy za wsparcie 😉

Jeszcze Ci mało? Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 12   Average: 4.5/5]
Facebook
Instagram
Reklama