Odprawiaj mroczne rytuały i umacniaj pozycję swojego kultu w Arkham. Terroryzuj mieszkańców i bezlitośnie zwalczaj przeciwników. Tylko tak zdobędziesz przychylność Przedwiecznych. A łaska Wielkiego Cthulhu niechaj będzie z Tobą.

Recenzja | Cthulhu Rise of the Cults

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Johny, 09.12.2018

Odprawiaj mroczne rytuały i umacniaj pozycję swojego kultu w Arkham. Terroryzuj mieszkańców i bezlitośnie zwalczaj przeciwników. Tylko tak zdobędziesz przychylność Przedwiecznych. A łaska Wielkiego Cthulhu niechaj będzie z Tobą.

Recenzja | Cthulhu Rise of the Cults

by Johny, 09.12.2018
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Cthulhu Rise of the Cults kupiłem w ostatni dzień Pyrkonu (2018). Grę sprzedał mi sam autor – Krzysztof Wolicki. Traf chciał, że była dostępna w bardzo dobrej cenie 🙂 . Chciałem się przekonać czy dostarczy mi tylu pozytywnych wrażeń co Pan Lodowego Ogrodu.

Grę wydało studio RedImp. Ekipa znana z takich tytułów jak: Pan Lodowego Ogrodu, Achaja, Martians: A Story of Civilization. Jest to kolejny projekt oparty na prozie Lovecraft’a. Podczas kampanii na kickstarterze gra zebrała $55 000 z potrzebnych $25 000. Wspierający ufundowali ją w zaledwie 3 godziny! Moja recenzja Cthulhu Rise of the Cults ma na celu sprawdzić, czy ta gra ma szansę zyskać uznanie wśród fanów planszówek i mitologii Cthulhu.

Zapraszam do kolejnej odsłony Recenzji Gier Planszowych na Konkrecie.

Dowiesz się:

Zaczynamy! Przeklęte miasto Arkham czeka na ciebie kultysto.

Cthulhu Rise of the Cults - w jakim klimacie jest utrzymana gra?

cthlulu instrukcja

Mityczni, dawno zapomniani bogowie zapadli w letarg. Nastał czas pokoju, który nie trwał długo. Przedwieczni nie przestali ingerować w otaczający świat. O nie! Zsyłają na śmiertelników koszmary i dręczące wizje. Wzywają do siebie ludzi i obdarowują ich tajemną wiedzą. Potrzebują wyznawców, aby powrócić do pełni swych boskich mocy.

W prozie Lovecraft’a dominuje przepełniony suspensem i grozą nastrój. Powietrze jest gęste od brudnej, odrażającej mistyki. Na granicy cienia czają się stworzenia wykraczające poza ludzki strach. Zew legendarnego Cthulhu odbija się potężnym echem wśród plugawych ulic Arkham.

Odpowiesz na jego wezwanie?

Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami, nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.
Cthulhu jest pradawnym bóstwem, które przybyło na Ziemię przed narodzinami ludzi. Z wyglądu przypomina potwora o ludzkich, lecz niewyraźnych kształtach. Ma łeb ośmiornicy i wąskie skrzydła. Znany jest jako Wielki Pradawny Bóg. Obecnie leży uśpiony na dnie Pacyfiku w zatopionym mieście. Legenda głosi, że pewnego dnia powróci, aby przejąć władzę nad światem.

Nazywany jest często Panem Snów, ponieważ może zsyłać na ludzi koszmary i mroczne wizje. W ten sposób odciska piętno na naszym świecie. Wiele osób jest opętanych przez iluzje zsyłane przez Przedwieczonego Boga. Jednoczą się oni w sektach, które czczą pradawne istoty i walczą między sobą o wpływy (The Cults).

Polecam obejrzeć nastrojowy klip promujący grę.

Cthulhu Rise of the Cults - na czym polega gra?

Gracze wcielają się w przywódcę jednego z czterech kultów. Ich celem jest dominacja nad przeklętym miastem Arkham. Kultyści gromadzą swoich popleczników i zwalczają kulty pozostałych graczy. Aby zdobyć przewagę tworzą miejsca mocy, odprawiają mroczne rytuały i terroryzują mieszkańców. W tym wszystkim przeszkadzają detektywi, którzy depczą im po piętach.

Jak odnajdziesz się w tej scenerii?

Informacje o grze

Gra planszowa Cthulhu Rise of the Cults została sfinansowana na kickstarterze. Niestety tylko w angielskiej i niemieckiej wersji językowej. Jak do tej pory nie doczekaliśmy się edycji w naszym rodzimym języku. Szkoda. Chociaż była nieudana próba przetłumaczenia gry na wspieram.to – https://wspieram.to/Cthulhu

Przyda się wam polska instrukcja?

Możecie ją otrzymać od wydawnictwa RedImp. Wystarczy się do nich odezwać na facebooku.

Cthulhu Rise of the Cults - co znajdziesz w pudełku?

cthlulu elementy gry
Po rozpakowaniu gry Cthulhu Rise of the Cults jedna rzecz rzuciła mi się w oczy. A mianowicie, że dostajemy jednakowe figurki  dla każdego z graczy. Osoby, które wsparły projekt na kickstarterze otrzymały unikatowe jednostki rytuałów.
Figurki podstawowe.
Figurki podstawowe.
Figurki Kickstarter.
Figurki Kickstarter.

Te figurki z kickstartera prezentują się znakomicie. W podstawowej wersji gry mamy różniące się tylko wielkością i ilością macek ołtarze, które też dają radę, ale pozostawiają pewien niedosyt. Nie wiem jak Ty to oceniasz, ale mi zdecydowanie bardziej przypadły do gustu figurki z kickstartera.

Świetnym pomysłem jest 5-cio częściowa, składana plansza. Rzadko spotyka się takie rozwiązanie. 

figurki cthlulu rise of the cults recenzja
Gra planszowa na pierwszy rzut oka wygląda przyzwoicie. Dopiero po chwili dostrzeżemy sporo monotonnych, zlewających się ze sobą elementów. W trakcie gry praktycznie zapomniałem o ilustracjach na planszy. Nie wciągnęły mnie też grafiki na kartach. Traktowałem je bardziej jako zasoby, niż element fabularny. Moja uwaga skoncentrowała się głównie na mechanizmach.

Jak się gra w Cthulhu Rise of the Cults?

O dziwo! Jak na strategię zasady w Cthulhu są w miarę proste. Instrukcja jest świetnie opracowana fabularnie. Od początku narracja wprowadza nas w klimat gry. 

Rozgrywka odbywa się według schematu.

Wszystkie etapy są ze sobą ściśle powiązane. Najważniejsze jest, żeby skutecznie przewidywać ruchy innych graczy oraz planować własne działania od początku każdej rundy. Bardzo istotny wpływ na grę ma Faza Planowania i Faza Akcji.

Podczas planowania obowiązuje zasada odwróconej kolejności. Akcja, którą będziemy chcieli wykonać jako ostatnią musi zostać przydzielona w dzielnicy jako pierwsza! Dlatego, że wszyscy układają swoje znaczniki budując pionowe stosy. Gracz, którego znacznik leży na górze stosu wykonuje akcje pierwszy. Jeśli ma do dyspozycji dwa lub więcej znaczników na wierzchu to może wybrać dowolny z nich. Opuszczamy turę, gdy podczas naszej kolejki nie mamy do wyboru żadnego znacznika akcji.

Podczas gry miałem z tym największy problem. Nie dlatego, że nie potrafiłem poukładać odwrotnie planowanych akcji. To jest proste. Ale dlatego, że pozostali gracze przydzielali swoje znaczniki w innych dzielnicach. Trudne do przewidzenia. Efekt był taki, że zostałem zmuszony do wykonania akcji nie tak jak sobie to zaplanowałem i nie tam gdzie chciałem. Z drugiej strony może to być interesujący sposób blokowania innych graczy.

W każdym razie mechanizm jest bardzo pomysłowy, ale moim zdaniem mało praktyczny pod kątem planowania. Wprowadza więcej chaosu i losowości, niż uporządkowania. Przypomina trochę układanie znaczników akcji w grze planszowej Pan Lodowego Ogrodu. Z tą różnicą, że tam system działa rewelacyjnie.

A może trzeba więcej razy zagrać w Cthulhu Rise of the Cults, żeby się do tego przekonać?

znacznik pierwszego gracza cthlulu
Jeśli chodzi o akcje to mamy do wyboru:

Augmentation Plan

Możemy pozyskać do dwóch kart z danej dzielnicy. Karty możemy wykorzystać jeszcze podczas tej rundy. Potem trafiają do naszego decku. Dodatkowo możemy odrzucić jedną wybraną kartę ze swojego decku kart odrzuconych (np. kartę dezorganizacji).

Preparation Plan

Przy pomocy niebieskich żetonów i/lub kart możemy postawić w dzielnicy ołtarz oraz odprawić rytuał. W ten sposób zwracamy na siebie uwagę detektywów. Skutkiem jest zwiększenie kosztu wykonania tej akcji  w przyszłości (dla wszystkich graczy)!

Influence Plan

Możemy przenieść swój rytuał do dowolnie wybranej dzielnicy i zwiększyć jego moc o 1 poziom. Opcjonalną akcją jest wyrzucenie niepotrzebnej karty z decku kart odrzuconych.

Domination Plan

Akcja podzielona jest na dwa etapy:

Dominacja – jeśli mamy przynajmniej jeden rytuał w dzielnicy, możemy podjąć próbę dominacji. Odbywa się wtedy konfrontacja z innymi graczami.

Terror – jeśli skutecznie zdominowaliśmy dzielnicę, możemy podjąć próbę terroryzowania mieszkańców. Kładziemy wtedy swój znacznik dominacji w dzielnicy.

Bluff

Pozyskujemy dwa dowolne żetony kultystów (wpływ, moc, terror).

Każdą akcję możemy wykonać tylko dwa razy w trakcie rundy (z wyjątkiem blefu)! Zazwyczaj mają one określony próg wejścia. Na przykład, aby móc odprawić rytuał, musimy mieć najpierw w dzielnicy miejsce kultu. Za wszystkie rytuały, karty i terror można płacić żetonami kultystów lub kartami na ręce.

Kiedy możliwa jest walka między graczami?

Walka może się odbyć, gdy jedna z osób wykona akcję dominacji. Wtedy sprawdzamy czy w dominowanej dzielnicy są rytuały innych graczy. Jeśli tak, to automatycznie uczestniczą oni w walce.

A co, gdy mają rytuały w innych dzielnicach?

Zgodnie z kolejnością decydują czy chcą jeden z nich przenieść do dominowanego obszaru. Tylko gracz posiadający rytuały może brać udział w konfrontacji. 

Jak przebiega walka?

Gracze w tajemnicy wyciągają żetony mocy zza zasłonki i wybierają karty. Żetony wkładają do zaciśniętej pięści. Na umówiony znak wykładają karty i żetony mocy na stół. Porównuje się wyniki wszystkich graczy. Wygrywa ten, którego suma żetonów, wartości na kartach oraz mocy rytuałów jest większa. W przypadku remisu gracze przegrywają i usuwają swoje znaczniki rytuału z dzielnicy. Walka jest możliwa między trzema, a nawet czterema graczami!

Wygrany, który zainicjował dominację, może przystąpić do fazy terroru. Musi mieć wystarczającą moc rytuałów, ilość żetonów terroru oraz kart z zielonym symbolem. Akcja udaje się, gdy jego wynik przekroczy wartość poczytalności mieszkańców dzielnicy oraz ilości detektywów. Wtedy kładzie jeden znacznik dominacji w terroryzowanej dzielnicy. Jeśli żaden z graczy nie odważył się z nim skonfrontować to dwa znaczniki! Warto zatem rozważyć poświęcenie swoich jednostek, aby przeszkodzić innemu graczowi w zdobyciu przewagi.

Kosztem zdominowania jest usunięcie swoich rytuałów z tej dzielnicy. Znacznik dominacji zostaje w niej dopóki inny gracz go stamtąd nie usunie.

Jak można wygrać w Cthulhu Rise of the Cults?

okładka gry cthlulu
Cthulhu Rise of the Cults wygrywa się na punkty. Jeden punkt zdobywa się za:

Ale tak naprawdę liczy się najbardziej dominacja!

Na początku gracze umawiają się ile rund będzie trwała partia (standardowo 6).

Cthulhu Rise of the Cults - jakie są moje wrażenia z gry?

Spodziewałem się czegoś więcej. Nie jestem zachwycony, ale nie jest też najgorzej. Pewnie jeszcze nie raz sięgnę po Cthulhu Rise of The Cults. Recenzja tej gry, byłaby natomiast bardziej przychylna, gdyby nie kilka zastrzeżeń.

Co mi przeszkadza?

Nie przepadam za rozwiązaniami, w których walka odbywa się poprzez spalanie zasobów i/lub kart. Ten kto da więcej wygrywa. A tak jest za każdym razem podczas walki. Co prawda, opcja budowania decku i pozyskiwania odpowiednich zasobów ułatwia zdobycie przewagi. Niemniej żetony kultystów zdobywamy za sprawą rzutu kośćmi. Pojawia się losowość.

Brakuje w tej grze historii opowiedzianej z pasją. Groza i horror pozostaje jedynie tłem dla całej rozgrywki. Nie czuć w grze klimatu, który wciągałby jak proza Lovecraft’a. Moim zdaniem nie został wykorzystany w pełni potencjał mitologii Cthulhu. Akcje nie są tematyczne, a gra przybiera postać kalkulacji.

Co z plusów?

Jestem pod wrażeniem, że udało się twórcom połączyć bardzo różne mechanizmy w jedną całość. Ciekawie jest budować talię, kontrolować obszary, przyzywać pradawne istoty i walczyć z innymi graczami. 

Gra jest również przejrzysta pod kątem zasad. Tajemnicze artykuły w instrukcji tworzą ciekawe, fabularne tło rozgrywki.

Ponadto Cthulhu Rise of the Cults dobrze się skaluje w wersji dla 3 i 4 graczy. Przy 3-osobowej partii jedna dzielnica jest nieaktywna. Patrząć na mapę i zasady mam wątpliwości co do rozgrywki 2-osobowej, ale nie testowałem jej w praktyce. Opcję solo zostawiam do oceny tym, którzy grali w ten wariant.

Moja ocena Cthulhu Rise of the Cults

Co mi się najbardziej podoba w grze Cthulhu Rise of the Cults?

Świetny mechanizm przenoszenia rytuałów do innych dzielnic. Umożliwia konfrontację nawet jak chwilowo nie jesteśmy obecni na danym obszarze.

Co mi się najmniej podoba w grze Cthulhu Rise of the Cults?

Drażni mnie najbardziej faza planowania akcji. Mam wrażenie, że jest sporo chaosu na tym etapie. Niejeden gracz może być zaskoczony tym, jak potoczy się dalej rozgrywka. Z drugiej strony, inni członkowie Urabura Games nie narzekali na ten system, aż tak bardzo. Dla mnie jest po prostu mało praktyczny.

Podsumowanie i ocena Cthulhu Rise of the Cults

0 /10
Ocena końcowa

Gra planszowa Cthulhu Rise of the Cult to całkiem przyzwoity tytuł. Twórcy połączyli w nim kilka ciekawych mechanizmów w ramach jednego systemu gry. Mamy tu elementy budowania talii połączone z area control i action programming. Wszystko dosyć sprawnie ze sobą współgra.

Cthulhu Rise of The Cult to gra dla ludzi nastawionych na negatywną interakcję z lekką dozą losowości. Podczas rozgrywki czuć napięcie między graczami. Szczególnie jeśli jeden z nich zaczyna zdobywać przewagę.

Mogą z nią mieć problem osoby przyzwyczajone do starannego planowania. Podczas partii trzeba dynamicznie reagować na zagrania innych graczy. Szybko zmieniać swoją taktykę. Dostosowywać się do układu sił na planszy. Innymi słowy, trzeba żwawo wykorzystywać swoje szare komórki. Jeśli lubicie tego typu rozrywkę to gra jest zdecydowanie dla was.

Czy jest to pozycja obowiązkowa dla fanów planszówek i książek Lovecraft’a. Niekoniecznie. 

Mam nadzieję, że ta recenzja gry planszowej Cthulhu: Rise of the Cults okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Mało? Sprawdź recenzję Cthulhu Rise of the Cults na blogu ZnadPlanszy.
Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 8   Average: 4.6/5]
Facebook
Instagram
Reklama