Wstąp do bajecznego świata dziecięcej wyobraźni. Miejsca wypełnionego marzeniami z pogranicza jawy i snu. Spójrz na cudowne ilustracje i wygraj za sprawą siły twoich skojarzeń. Nie zwlekaj, daj się zauroczyć.

Recenzja | Dixit

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Johny, 05.05.2019

Wstąp do bajecznego świata dziecięcej wyobraźni. Miejsca wypełnionego marzeniami z pogranicza jawy i snu. Spójrz na cudowne ilustracje i wygraj za sprawą siły twoich skojarzeń. Nie zwlekaj, daj się zauroczyć.

Recenzja | Dixit

by Johny, 05.05.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Wpadłeś kiedyś do króliczej nory razem z Alicją? Ja wpadłem i to po uszy, kiedy po raz pierwszy zagrałem w Dixita. W trakcie rozgrywki odbyłem podróż do krainy dziecięcych snów i marzeń. A wszystko dzięki cudownym ilustracjom autorstwa Marie Cardouat. To artystka, która stworzyła niezwykle urokliwą szatę graficzną kart do Dixita, obok których nie można przejść obojętnie. Nie wierzysz? Przekonaj się sam. Przed tobą gra planszowa Dixit. Recenzja osadzona w bajecznym klimacie, pełnym cudów i niesamowitości.

Krótka, humorystyczna prezentacja gry:

Informacje o grze

Twórcą gry jest lekarz, który opracował ją dla swoich młodych podopiecznych. Po kilku partiach zaobserwował u nich poprawę formułowania wypowiedzi i budowania relacji z rówieśnikami. Nic dziwnego, że Dixit z czasem zdobył uznanie graczy z całego świata. Za wydanie gry na polski rynek możemy podziękować firmie Rebel. Dixit został nominowany do zaszczytnej nagrody Spiel des Jahres w 2010 roku. Dzisiaj jest jedną z bardziej rozpoznawalnych gier. Szczególnie wśród osób, które nie są na co dzień związane z planszówkowym światem.

Jak wygląda gra?

Bajecznie i trochę tajemniczo. Najważniejszym elementem są karty z obrazami. Przepiękne grafiki, które przenoszą nas do wyśnionego świata dziecięcych fantazji. Wyjęte niczym z pogranicza marzeń sennych. Wieloznaczne i inspirujące. W pudełku znajdziesz zestaw 84 dużych kart, zawierających obrazy, 6 drewnianych pionków graczy oraz 36 znaczników głosowania. Pionki graczy są w kształcie królików. Wypraska jest jednocześnie planszą do podliczania punktów, po której kicają te króliczki. To w zasadzie tyle, bo nic więcej w Dixit nie potrzeba.

Dixit - przebieg gry

Każdy gracz otrzymuje po 6 kart. Jedna z osób wciela się w rolę bajarza – narratora. Wybiera kartę na ręce i wymyśla do niej skojarzenie. Może to być fragment melodii, tytuł filmu, powiedzonko czy zdanie lub słowo. Obowiązuję pełna dowolność. Wypowiada na głos hasło i odkłada tę kartę zakrytą przed sobą. Pozostali gracze wybierają wśród swoich kart, taką która według nich najbardziej pasuje do wymyślonego przez narratora hasła. Następnie odkładają je również na stół. Bajarz zbiera i tasuje wszystkie karty, a potem po kolei je odsłania. Gracze w tajemnicy obstawiają, która z kart należy do bajarza i zdobywają punkty. W tym celu używają ponumerowanych żetonów.

Sposób punktowania.

Podczas naszych rozgrywek, każdy gracz musiał wytłumaczyć dlaczego obstawił akurat ten, a nie inny obraz. Słuchanie tych opowieści było dla mnie najlepszym fragmentem gry. Zawsze się wtedy uśmiałem. Dopiero na koniec tury bajarz przyznawał się, która karta należy do niego.

Jak widzisz podczas wymyślania skojarzenia trzeba się trochę wysilić. Mylące i wieloznaczne ilustracje sprawiają, że pozostałe osoby mogą nam pokrzyżować szyki. Najlepiej jak hasło nie jest zbyt trudne, ani zbyt proste. Mocno abstrakcyjne skojarzenia sprawią, że nikt nie wybierze twojej karty. Zbyt proste ułatwią zadanie innym graczom. Dixit polega na tym, aby sprytnie wymyślać hasła do zagrywanych kart. Do tego dobrze jest „czytać” intencje pozostałych graczy. Po kilku partiach nabierzesz w tym wprawy. Chociaż jest to jednocześnie zastrzeżenie do Dixita. Grając dłużej w tej samej grupie zaczynasz uczyć się stylu innych osób, a hasła zaczynają się powtarzać. To moment, w którym najlepiej jest pomyśleć o zmianie ekipy do gry lub zakupie dodatków. Wyszło ich bardzo dużo, jest z czego wybierać. Niestety są stosunkowo drogie i zawierają wyłącznie nowe zestawy kart, bez zmiany mechaniki.

Podsumowanie i ocena Dixita

Dixit otwiera przed nami świat, gdzie obraz jest wart tysiąca słów, a przynajmniej jednego, dobrego skojarzenia. Atmosfera w trakcie gry jest spokojna, a partia przebiega w przyjazny sposób. Nikt ze sobą nie rywalizuje, bo nie ma jak. Można się uspokoić i zrelaksować. To wesoła i przyjemna gra, w którą można wciągnąć ludzi nie związanych ze światem planszówek. Każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Jedynym ograniczeniem jest własna kreatywność. Baśniowy krajobraz i przepiękne obrazy pobudzają naszą wyobraźnię, stymulują mózg do twórczego myślenia. Największą zaletą Dixita jest to, że przenosi nas na chwilę do beztroskich czasów dzieciństwa. To wspomnień czar, który cieszy oczy (wyobraźni).

Dla kogo jest Dixit?

Gra planszowa Dixit jest dla wszystkich! Wnuki mogą grać z dziadkami, dzieci z rodzicami. Nada się tez idealnie na zakrapiane imprezy. W każdych warunkach i okolicznościach można zagrać w Dixit. Szczególnie odnajdą się w grze osoby kreatywne i twórcze, a także te wrażliwe na piękno. Ludzie, którzy potrafią zachwycić się prostotą rozgrywki i potęgą ludzkiej wyobraźni. Gra nie przypadnie do gustu tym, którzy wolą planszówki z negatywną interakcją i mrocznym klimatem.

Plusy Dixita

Minusy Dixita

0 /10
Ocena końcowa

Podoba ci się Dixit? Sprawdź także inne gry planszowe na imprezę, które opisaliśmy w tym artykule.

Mam nadzieję, że ta recenzja gry planszowej Dixit okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 7   Average: 5/5]
Facebook
Instagram
Reklama