Recenzja | Dixit
by Johny, 05.05.2019
Recenzja | Dixit
Wpadłeś kiedyś do króliczej nory razem z Alicją? Ja wpadłem i to po uszy, kiedy po raz pierwszy zagrałem w Dixita. W trakcie rozgrywki odbyłem podróż do krainy dziecięcych snów i marzeń. A wszystko dzięki cudownym ilustracjom autorstwa Marie Cardouat. To artystka, która stworzyła niezwykle urokliwą szatę graficzną kart do Dixita, obok których nie można przejść obojętnie. Nie wierzysz? Przekonaj się sam. Przed tobą gra planszowa Dixit. Recenzja osadzona w bajecznym klimacie, pełnym cudów i niesamowitości.
Krótka, humorystyczna prezentacja gry:
Informacje o grze
- Gatunek: Imprezowa
- Wydawca: Rebel
- Autor: Jean-Louis Roubira
- Grafika: Marie Cardouat
- Rok wydania: 2008
- Rodzaj: Karciana
- Czas gry: ok 30 min.
- Liczba graczy: 3-6
- Ograniczenie wiekowe: od 8 lat
Twórcą gry jest lekarz, który opracował ją dla swoich młodych podopiecznych. Po kilku partiach zaobserwował u nich poprawę formułowania wypowiedzi i budowania relacji z rówieśnikami. Nic dziwnego, że Dixit z czasem zdobył uznanie graczy z całego świata. Za wydanie gry na polski rynek możemy podziękować firmie Rebel. Dixit został nominowany do zaszczytnej nagrody Spiel des Jahres w 2010 roku. Dzisiaj jest jedną z bardziej rozpoznawalnych gier. Szczególnie wśród osób, które nie są na co dzień związane z planszówkowym światem.
Jak wygląda gra?
Bajecznie i trochę tajemniczo. Najważniejszym elementem są karty z obrazami. Przepiękne grafiki, które przenoszą nas do wyśnionego świata dziecięcych fantazji. Wyjęte niczym z pogranicza marzeń sennych. Wieloznaczne i inspirujące. W pudełku znajdziesz zestaw 84 dużych kart, zawierających obrazy, 6 drewnianych pionków graczy oraz 36 znaczników głosowania. Pionki graczy są w kształcie królików. Wypraska jest jednocześnie planszą do podliczania punktów, po której kicają te króliczki. To w zasadzie tyle, bo nic więcej w Dixit nie potrzeba.
Dixit - przebieg gry
Każdy gracz otrzymuje po 6 kart. Jedna z osób wciela się w rolę bajarza – narratora. Wybiera kartę na ręce i wymyśla do niej skojarzenie. Może to być fragment melodii, tytuł filmu, powiedzonko czy zdanie lub słowo. Obowiązuję pełna dowolność. Wypowiada na głos hasło i odkłada tę kartę zakrytą przed sobą. Pozostali gracze wybierają wśród swoich kart, taką która według nich najbardziej pasuje do wymyślonego przez narratora hasła. Następnie odkładają je również na stół. Bajarz zbiera i tasuje wszystkie karty, a potem po kolei je odsłania. Gracze w tajemnicy obstawiają, która z kart należy do bajarza i zdobywają punkty. W tym celu używają ponumerowanych żetonów.
Sposób punktowania.
- Jeśli żadna z osób nie obstawiła karty bajarza to wszyscy dostają po 2 punkty (z wyjątkiem bajarza)
- Jeśli wszyscy obstawili kartę bajarza to również dostają po 2 punkty (z wyjątkiem bajarza)
- Jeśli ktoś obstawił kartę bajarza to zarówno on, jak i bajarz otrzymują 3 punkty
- Gracz, na którego kartę ktoś zagłosował otrzymuje jeden punkt (poza bajarzem)
Podczas naszych rozgrywek, każdy gracz musiał wytłumaczyć dlaczego obstawił akurat ten, a nie inny obraz. Słuchanie tych opowieści było dla mnie najlepszym fragmentem gry. Zawsze się wtedy uśmiałem. Dopiero na koniec tury bajarz przyznawał się, która karta należy do niego.
Jak widzisz podczas wymyślania skojarzenia trzeba się trochę wysilić. Mylące i wieloznaczne ilustracje sprawiają, że pozostałe osoby mogą nam pokrzyżować szyki. Najlepiej jak hasło nie jest zbyt trudne, ani zbyt proste. Mocno abstrakcyjne skojarzenia sprawią, że nikt nie wybierze twojej karty. Zbyt proste ułatwią zadanie innym graczom. Dixit polega na tym, aby sprytnie wymyślać hasła do zagrywanych kart. Do tego dobrze jest „czytać” intencje pozostałych graczy. Po kilku partiach nabierzesz w tym wprawy. Chociaż jest to jednocześnie zastrzeżenie do Dixita. Grając dłużej w tej samej grupie zaczynasz uczyć się stylu innych osób, a hasła zaczynają się powtarzać. To moment, w którym najlepiej jest pomyśleć o zmianie ekipy do gry lub zakupie dodatków. Wyszło ich bardzo dużo, jest z czego wybierać. Niestety są stosunkowo drogie i zawierają wyłącznie nowe zestawy kart, bez zmiany mechaniki.
Podsumowanie i ocena Dixita
Dla kogo jest Dixit?
Plusy Dixita
- cudowne grafiki
- plansza wkomponowana w pudełko (wypraskę)
- dobrze wykonane elementy gry (sztywne karty i drewniane pionki)
- proste zasady
Minusy Dixita
- granie w tym samym towarzystwie może z czasem być nudne
- drogie dodatki, które wprowadzają wyłącznie nowe karty
Podoba ci się Dixit? Sprawdź także inne gry planszowe na imprezę, które opisaliśmy w tym artykule.
Mam nadzieję, że ta recenzja gry planszowej Dixit okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!