Dlaczego warto grać w gry planszowe?
Dlaczego warto grać w gry planszowe?
W ostatnich latach gry planszowe stały się bardzo popularną formą spędzania czasu. Ludzie w różnym wieku, bez względu na płeć czy wykształcenie, coraz częściej po nie sięgają. Co ciekawe, nowoczesnych planszówek nie można traktować wyłącznie jako prostej rozrywki. To coś więcej, niż tylko rzut kością i przesuwanie pionków po planszy, jak w „chińczyku”. To umysłowa gimnastyka, która w znaczący sposób przyczynia się do poprawy naszego zdrowia. W jaki sposób? Poznaj 7 faktów, dotyczących zbawiennego wpływu gier planszowych na nasze życie. Dowiedz się dlaczego warto grać w gry planszowe regularnie.
Gry planszowe zbliżają nas do innych ludzi
Widziałeś kiedyś grupę znajomych, którzy zamiast ze sobą rozmawiać, wpatrywali się w ekran telefonu?
Pewnie tak, bo to ostatnio dosyć częste zjawisko. Dzisiaj bardziej realne są wirtualne konwersacje, niż fizyczny człowiek siedzący obok. Powoli tracimy zdolność szczerego przebywania ze sobą. A technologia, która miała nam ułatwić kontakt z innymi ludźmi, zaczyna działać na naszą niekorzyść. Nie zrozum mnie źle. Jestem zwolennikiem postępu i doceniam jego pozytywny wpływ na naszą codzienność. Nie wyobrażam sobie życia bez internetu, telefonów komórkowych czy komputera. Jednak mam obawę, że kiedyś możemy zatracić się doszczętnie w cyfrowym świecie.
Na szczęście z pomocą przychodzą nam gry planszowe. Gdy umawiamy się z przyjaciółmi na partyjkę i siadamy przy jednym stole to czuć pewną magię. Jak podczas świąt lub rodzinnego spotkania po latach. Wtedy smartfony idą na bok, a my nie jesteśmy tak pochłonięci odpisywaniem na wiadomości. Wspólna gra planszowa to powrót do tradycyjnych, bezpośrednich relacji. To czas, w którym poznajemy bliżej drugiego człowieka i możemy z nim zbudować prawdziwą więź. Ta bliskość jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Sprawia, że czujemy się wartościową częścią grupy. Dodatkowo poprawia nam samopoczucie. Budujemy relacje, wyrażamy emocje i wymieniamy się uśmiechami. Nie zastąpią tego żadne wirtualne komunikatory czy emotikony. Myślę, że ty też to czujesz.
Gry planszowe rozwijają mózg i wyobraźnię
Słyszałeś kiedyś powiedzenie, że z wiekem mózg się starzeje?
Ludzie często używają tego zwrotu, żeby usprawiedliwić swoją umysłową ociężałość. Zastanów się nad tym. Gdyby tak było naprawdę, to nie mielibyśmy tylu sędziwych naukowców, profesorów i ekspertów w społeczeństwie. A przecież dobrze wiemy, że jest inaczej. Dlaczego zatem jedni ludzie nie chcą rozwiązać prostej łamigłówki, a inni tworzą teorie naukowe? Talent, geny czy wyjątkowe umiejętności? Odpowiedź możemy znaleźć w innym znanym powiedzeniu – nieużywany mięsień zanika. Mózg trzeba zatem ćwiczyć, podobnie jak mięśnie. Niestety spora część społeczeństwa kończy rozwój intelektualny po wyjściu ze szkoły. To duży błąd.
Aby utrzymać nasz umysł w dobrej kondycji musimy go trenować. Jednym z lepszym sposób są gry planszowe, które stymulują obie półkule mózgu. Nie tylko rozwijają procesy poznawcze, ale również kreatywność. Grając w planszówki ćwiczymy spostrzegawczość, refleks, planowanie, pamięć, logiczne myślenie, a także wyobraźnię. Współczesne gry planszowe to prawdziwa uczta dla oka. Zmyślne elementy, cudowne grafiki i kompozycje. Wszystko po to, aby pobudzić naszą fantazję. Do tego zasady, które wymagają koncentracji i zaangażowania. Grając regularnie w gry planszowe możesz ograniczyć rozwój wielu chorób, jak choćby demencji starczej czy Alzheimera. Już po kilku razach zobaczysz, że twój umysł będzie działał jak dobrze naostrzona piła. Choćby dlatego warto grać w gry planszowe.
Gry planszowe to połączenie rozrywki z nauką
Czy człowiek uczy się przez całe życie?
Kiedy uczymy się najlepiej?
Czego uczą nas gry planszowe?
Przede wszystkim tego jak wygrywać i przegrywać. Wiadomo, że w grze planszowej najczęściej chodzi o wygraną. Jeśli ktoś mówi inaczej to znaczy, że gra po to, aby nie przegrać. Zadowala go zajęcie byle jakiego miejsca. Nie pochwalam takiego podejścia. Ideą każdej gry jest wyłonienie zwycięzcy. Tak samo jak w sporcie. To właśnie rywalizacja mobilizuje nas do zwiększonego wysiłku – fizycznego i umysłowego.
W grze planszowej droga do zwycięstwa jest ściśle określona przez zasady. Należy je dobrze zrozumieć i stosować w praktyce. Przez to działanie uczymy się osiągać cele, planować kolejne kroki, przezwyciężać trudności. Z każdą następną partią stajemy się coraz lepsi. Bardziej wytrwali i zdeterminowani, z lepszą strategią. To się nazywa prawdziwy rozwój. Uczymy się jak zwyciężać mamy.
Ważne jest, abyś zrozumiał też to.
Czego nauczysz się z gier kooperacyjnych?
Przede wszystkim komunikacji w grupie, negocjacji i współpracy. Podobnie jak w grach z rywalizacją, będziesz dążył do osiągnięcia celu. Tylko droga do niego będzie nieco inna. Bez pracy zespołowej się nie uda. Ten typ rozgrywki stymuluje wymianę poglądów i buduje zaufanie. Każdy gracz jest ważną częścią grupy, a jego akcje istotnym elementem rozgrywki.
Jak widzisz oba podejścia są prorozwojowe. Bez względu na to, które wybierzesz i tak będziesz wygrany, ponieważ wiele się nauczysz. W dodatku rozerwiesz się i miło spędzisz czas. To się nazywa łączyć przyjemne z pożytecznym.
Gry planszowe to odpoczynek dla oczu
Często siedzisz przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu?
Jak zapewnić sobie dobrą rozrywkę i nie przemęczać wzroku?
Odpowiedź jest prosta – gry planszowe. Nie dość, że dasz odpocząć oczom to jeszcze rozruszać swój umysł i spędzisz czas ze znajomymi. Mało tego, zaangażujesz także inne zmysły – słuch, dotyk, zapach i smak. Słuch, ponieważ uważnie musisz wsłuchiwać się w rozmowy innych graczy przy planszy. Dotyk ponieważ elementy w planszówkach są cudownie wykonane i jest ich wiele. Zapach, gdy w późnych godzinach nocnych zaparzycie sobie aromatycznej kawy. Smak, gdy będziesz rozkoszował się ulubioną pizzą w trakcie gry. Nie wspominając już o oderwaniu się od wszechobecnych reklam.
Po prostu czasem zadbaj o swoje oczy. Chyba nie muszę po raz drugi pisać dlaczego? Warto grać w gry planszowe, żeby dać im odrobinę wytchnienia. Ot co.
Gry planszowe są dla każdego i w każdym wieku
Czy w gry planszowe może grać każdy, bez ograniczeń?
- Strategiczne
- Przygodowe
- Kooperacyjne
- Dla dwojga
- Na imprezę
- Karciane
- Logiczne
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
Jak można wybrać właściwą grę dla siebie?
Po pierwsze zagrać w kilka różnych tytułów i ocenić, która gra podoba nam się najbardziej. Każdy ma inne preferencje. Jedni wolą długie, wymagające tytuły (strategiczne). Drudzy szybkie i losowe rozgrywki (przygodowe). Jeszcze inni współpracę (kooperacja) lub luźne gry na imprezę. Znajdą się też tacy, którzy wręcz ubóstwiają karty. Do wyboru, do koloru.
Oprócz podziału gier na rodzaje, można je posegregować również pod kątem tematyki. Mogą być to gry z motywem fantasy, science fiction czy historycznym. Oparte o temat z książki, filmu lub serialu. Rozgrywane w różnym okresie historycznym i umiejscowione na różnym obszarze. Jest tego bardzo dużo. Cyklicznie, na rynku gier występują też trendy. Ostatnio popularne są gry o wikingach, takie jak choćby Wojownicy Midgardu; lub umiejscowione w mitologii Cthulhu (Cthulhu Rise of the Cults; Pandemic Czas Cthulhu).
Drugim sposobem na wybranie właściwej gry jest czytanie opinii i recenzji gier planszowych. Znajdziesz je również na naszej stronie. Specjalizujemy się w pisaniu Recenzji Gier Planszowych na Konkrecie. Oznacza to, że oceniamy grę pod każdym możliwym kątem. Dzielimy się naszymi wrażeniami z rozgrywki i emocjami. Oczywiście recenzujemy gry planszowe, w które osobiście graliśmy.
Spójrz jak wiele możliwości przed tobą stoi. Świat gier planszowych oferuje niesamowicie obszerną gamę produktów. Bez względu na wiek i upodobania zawsze znajdziesz coś dla siebie lub swoich znajomych. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok.
Gry planszowe dostarczają radość i redukują stres
Czujesz się czasem przytłoczony ilością spraw do załatwienia?
Jak można odreagować?
Kiedy gry planszowe dają mi największą radość?
Gry planszowe …
Podsumowanie
Mówi się, że każdy dorosły ma coś z dziecka.
Pewnie dlatego nowoczesne gry planszowe cieszą się tak dużą popularnością. Nie tylko dostarczają nam oczekiwanej rozrywki, ale również korzystnie wpływają na nasz mózg. Regularne granie w gry planszowe poprawia stan naszego zdrowia. Dzięki nim spędzamy więcej czasu ze znajomymi. Budujemy wartościowe relacje i czujemy się ważną częścią grupy. Jakby tego było mało, planszówki pomagają nam oderwać się na chwilę od szarej codzienności i wyścigu szczurów. Ich główną funkcją jest rozrywka. Świetnie się w tym sprawdzają. Nie można jednak zapomnieć, o wymiarze edukacyjnym. Grając często w gry planszowe usprawniamy pracę naszego umysłu. Tym samym ograniczamy ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak demencja. Na koniec trzeba to jednoznacznie powiedzieć. Gry planszowe to pełnowartościowa rozrywka – nie tylko dla dzieci (a może nawet bardziej dla dorosłych?)
Na zakończenie muszę się do czegoś przyznać. Obok tych wszystkich zalet udało mi się znaleźć jedną wadę gier planszowych. A mianowicie – strasznie wciągają. Jak raz spróbujesz i ci się spodoba, możesz później nie mieć dość. A twój regał zacznie pękać w szwach od nadmiaru pudełek z grami. Życzę ci tego z całego serca!
Myślę, że teraz już wiesz dlaczego warto grać w gry planszowe. Jeśli przemawiają do ciebie moje argumenty to nie ma na co czekać. Przeczytaj recenzje zamieszczone na naszej stronie i wybierz grę dla siebie. Najnowsze wpisy znajdziesz tutaj.
Mam nadzieję, że tekst okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
Ten post ma 2 komentarzy
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.
Jak z dzieciakami gram w planszówki to widzę, że lepiej się rozwijają, wzbogacają swoje słownictwo. Poszerza im się wyobraźnia. I przede wszystkim nie nudzą się albo nie siedzą w telewizorze. Gier mają sporo. Wczoraj graliśmy w Rach Ciach. Tutaj oprócz znajomości kolorów potrzebny jest również refleks i dobra pamięć. Także gra angażuje.
To prawda, zgadzamy się w pełni 🙂 Dzieci są chyba największymi entuzjastami planszówek. Potrzebują tylko odpowiedniej zachęty i zaangażowania ze strony rodziców. Wspólnie spędzony czas przy grze planszowej na pewno zaprocentuje w przyszłości. Życzymy, aby ta zabawa z planszówkami trwała jak najdłużej 😉