Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego współczesne gry planszowe cieszą się tak dużą popularnością? Co sprawia, że coraz więcej osób gra? Na czym polega fenomen nowoczesnych planszówek? Dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
by Johny, 13.02.2019
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego współczesne gry planszowe cieszą się tak dużą popularnością? Co sprawia, że coraz więcej osób gra? Na czym polega fenomen nowoczesnych planszówek? Dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

by Johny, 13.02.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

W ostatnich latach gry planszowe stały się bardzo popularną formą spędzania czasu. Ludzie w różnym wieku, bez względu na płeć czy wykształcenie, coraz częściej po nie sięgają. Co ciekawe, nowoczesnych planszówek nie można traktować wyłącznie jako prostej rozrywki. To coś więcej, niż tylko rzut kością i przesuwanie pionków po planszy, jak w „chińczyku”. To umysłowa gimnastyka, która w znaczący sposób przyczynia się do poprawy naszego zdrowia. W jaki sposób? Poznaj 7 faktów, dotyczących zbawiennego wpływu gier planszowych na nasze życie. Dowiedz się dlaczego warto grać w gry planszowe regularnie.

Gry planszowe zbliżają nas do innych ludzi

Widziałeś kiedyś grupę znajomych, którzy zamiast ze sobą rozmawiać, wpatrywali się w ekran telefonu?

Pewnie tak, bo to ostatnio dosyć częste zjawisko. Dzisiaj bardziej realne są wirtualne konwersacje, niż fizyczny człowiek siedzący obok. Powoli tracimy zdolność szczerego przebywania ze sobą. A technologia, która miała nam ułatwić kontakt z innymi ludźmi, zaczyna działać na naszą niekorzyść. Nie zrozum mnie źle. Jestem zwolennikiem postępu i doceniam jego pozytywny wpływ na naszą codzienność. Nie wyobrażam sobie życia bez internetu, telefonów komórkowych czy komputera. Jednak mam obawę, że kiedyś możemy zatracić się doszczętnie w cyfrowym świecie.

Na szczęście z pomocą przychodzą nam gry planszowe. Gdy umawiamy się z przyjaciółmi na partyjkę i siadamy przy jednym stole to czuć pewną magię. Jak podczas świąt lub rodzinnego spotkania po latach. Wtedy smartfony idą na bok, a my nie jesteśmy tak pochłonięci odpisywaniem na wiadomości. Wspólna gra planszowa to powrót do tradycyjnych, bezpośrednich relacji. To czas, w którym poznajemy bliżej drugiego człowieka i możemy z nim zbudować prawdziwą więź. Ta bliskość jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Sprawia, że czujemy się wartościową częścią grupy. Dodatkowo poprawia nam samopoczucie. Budujemy relacje, wyrażamy emocje i wymieniamy się uśmiechami. Nie zastąpią tego żadne wirtualne komunikatory czy emotikony. Myślę, że ty też to czujesz.

Gry planszowe rozwijają mózg i wyobraźnię

Słyszałeś kiedyś powiedzenie, że z wiekem mózg się starzeje?

Ludzie często używają tego zwrotu, żeby usprawiedliwić swoją umysłową ociężałość. Zastanów się nad tym. Gdyby tak było naprawdę, to nie mielibyśmy tylu sędziwych naukowców, profesorów i ekspertów w społeczeństwie. A przecież dobrze wiemy, że jest inaczej. Dlaczego zatem jedni ludzie nie chcą rozwiązać prostej łamigłówki, a inni tworzą teorie naukowe? Talent, geny czy wyjątkowe umiejętności? Odpowiedź możemy znaleźć w innym znanym powiedzeniu – nieużywany mięsień zanika. Mózg trzeba zatem ćwiczyć, podobnie jak mięśnie. Niestety spora część społeczeństwa kończy rozwój intelektualny po wyjściu ze szkoły. To duży błąd.

Aby utrzymać nasz umysł w dobrej kondycji musimy go trenować. Jednym z lepszym sposób są gry planszowe, które stymulują obie półkule mózgu. Nie tylko rozwijają procesy poznawcze, ale również kreatywność. Grając w planszówki ćwiczymy spostrzegawczość, refleks, planowanie, pamięć, logiczne myślenie, a także wyobraźnię. Współczesne gry planszowe to prawdziwa uczta dla oka. Zmyślne elementy, cudowne grafiki i kompozycje. Wszystko po to, aby pobudzić naszą fantazję. Do tego zasady, które wymagają koncentracji i zaangażowania. Grając regularnie w gry planszowe możesz ograniczyć rozwój wielu chorób, jak choćby demencji starczej czy Alzheimera. Już po kilku razach zobaczysz, że twój umysł będzie działał jak dobrze naostrzona piła. Choćby dlatego warto grać w gry planszowe.

Gry planszowe to połączenie rozrywki z nauką

pangea gra planszowa recenzja

Czy człowiek uczy się przez całe życie?

Zasadniczo tak. Chociaż niektórzy stronią od zdobywania wiedzy i rozwoju. Próbują uciec w nieskalaną refleksją, przeciętną egzystencję. Cóż, ich wybór. Mimo to i tak doświadczają nowych sytuacji i problemów, z którymi muszą sobie poradzić. Wtedy uczą się już na swoich błędach. Od szkoły życia nie ma ucieczki.

Kiedy uczymy się najlepiej?

Oczywiście w trakcie zabawy. W sposób szczególny widać to u dzieci. To właśnie one najbardziej doceniają wszelkiego rodzaju gry, zwłaszcza planszowe. Gdy uda nam się zaciekawić dziecko grą, możemy wtedy przemycić do rozrywki wiele walorów edukacyjnych. A także pozytywnie wpłynąć na jego rozwój emocjonalny i umysłowy. Dzieci, które grają w planszówki, lepiej radzą sobie w szkole. Poznają zasady współżycia i rywalizacji. Wyróżniają się na tle swoich niegrających rówieśników.

Czego uczą nas gry planszowe?

Przede wszystkim tego jak wygrywać i przegrywać. Wiadomo, że w grze planszowej najczęściej chodzi o wygraną. Jeśli ktoś mówi inaczej to znaczy, że gra po to, aby nie przegrać. Zadowala go zajęcie byle jakiego miejsca. Nie pochwalam takiego podejścia. Ideą każdej gry jest wyłonienie zwycięzcy. Tak samo jak w sporcie. To właśnie rywalizacja mobilizuje nas do zwiększonego wysiłku – fizycznego i umysłowego.

W grze planszowej droga do zwycięstwa jest ściśle określona przez zasady. Należy je dobrze zrozumieć i stosować w praktyce. Przez to działanie uczymy się osiągać cele, planować kolejne kroki, przezwyciężać trudności. Z każdą następną partią stajemy się coraz lepsi. Bardziej wytrwali i zdeterminowani, z lepszą strategią. To się nazywa prawdziwy rozwój.  Uczymy się jak zwyciężać mamy.

Ważne jest, abyś zrozumiał też to.

Przegrana w grze planszowej nie jest wcale czymś złym. Porażka to nieodłączny element dorosłego życia, z którym musimy sobie radzić. Nie da się jej uniknąć. Trzeba ją przyjąć, zaakceptować i wyciągnąć wnioski. Podczas gry zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą doświadczyć porażki w bezpiecznych warunkach. To doskonałe miejsce na trening, ponieważ nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Jednak, jeśli dalej jest to problem, można sięgnąć po inny typ gier planszowych. Takich, gdzie przegrać i wygrać mogą wszyscy. A rywalizacja toczy się między planszą, a graczami. To gry kooperacyjne, polegające na współpracy.

Czego nauczysz się z gier kooperacyjnych?

Przede wszystkim komunikacji w grupie, negocjacji i współpracy. Podobnie jak w grach z rywalizacją, będziesz dążył do osiągnięcia celu. Tylko droga do niego będzie nieco inna. Bez pracy zespołowej się nie uda. Ten typ rozgrywki stymuluje wymianę poglądów i buduje zaufanie. Każdy gracz jest ważną częścią grupy, a jego akcje istotnym elementem rozgrywki.

Jak widzisz oba podejścia są prorozwojowe. Bez względu na to, które wybierzesz i tak będziesz wygrany, ponieważ wiele się nauczysz. W dodatku rozerwiesz się i miło spędzisz czas. To się nazywa łączyć przyjemne z pożytecznym.

Gry planszowe to odpoczynek dla oczu

Często siedzisz przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu?

Jeśli tak, to pewnie odczuwasz czasem zmęczenie oczu. Wcale mnie to nie dziwi. Obecnie nie ma dnia, w którym nie korzystamy z technologii. W pracy, w domu, w szkole. Nieważne gdzie. Jesteśmy narażeni na emisję światła z ekranów różnych urządzeń. Jeśli nie uprawiasz aktywnie sportu, to jedyną odskocznią pozostaje sen. Którego czasem też jest niewiele. Wiele osób, gdy wraca z pracy, od razu zaczyna oglądanie telewizji lub seriali na netflixie. Nie mam nic przeciwko. Też lubię dobry serial w stylu True Detective czy Breaking Bad. Jednak wszystko ma swoją cenę. Nie wiem jak ty, ale ja czasem potrzebuję dać odetchnąć oczom.

Jak zapewnić sobie dobrą rozrywkę i nie przemęczać wzroku?

Odpowiedź jest prosta – gry planszowe. Nie dość, że dasz odpocząć oczom to jeszcze rozruszać swój umysł i spędzisz czas ze znajomymi. Mało tego, zaangażujesz także inne zmysły – słuch, dotyk, zapach i smak. Słuch, ponieważ uważnie musisz wsłuchiwać się w rozmowy innych graczy przy planszy. Dotyk ponieważ elementy w planszówkach są cudownie wykonane i jest ich wiele. Zapach, gdy w późnych godzinach nocnych zaparzycie sobie aromatycznej kawy. Smak, gdy będziesz rozkoszował się ulubioną pizzą w trakcie gry. Nie wspominając już o oderwaniu się od wszechobecnych reklam.

Po prostu czasem zadbaj o swoje oczy. Chyba nie muszę po raz drugi pisać dlaczego? Warto grać w gry planszowe, żeby dać im odrobinę wytchnienia. Ot co.

Gry planszowe są dla każdego i w każdym wieku

pan lodowego ogrodu gry strategiczne

Czy w gry planszowe może grać każdy, bez ograniczeń?

Odpowiedź na to pytanie jest raczej banalna. Oczywiście, że tak! Granie w gry planszowe to aktywność dostępna dla wszystkich. I mam na myśli dosłownie wszystkich. Każdy znajdzie tytuł dla siebie. Istnieje wiele różnych rodzajów gier dostępnych na rynku. Możesz spotkać gry:
A to tylko kilka przykładów.

Jak można wybrać właściwą grę dla siebie?

Po pierwsze zagrać w kilka różnych tytułów i ocenić, która gra podoba nam się najbardziej. Każdy ma inne preferencje. Jedni wolą długie, wymagające tytuły (strategiczne). Drudzy szybkie i losowe rozgrywki (przygodowe). Jeszcze inni współpracę (kooperacja) lub luźne gry na imprezę. Znajdą się też tacy, którzy wręcz ubóstwiają karty. Do wyboru, do koloru.

Oprócz podziału gier na rodzaje, można je posegregować również pod kątem tematyki. Mogą być to gry z motywem fantasy, science fiction czy historycznym. Oparte o temat z książki, filmu lub serialu. Rozgrywane w różnym okresie historycznym i umiejscowione na różnym obszarze. Jest tego bardzo dużo. Cyklicznie, na rynku gier występują też trendy. Ostatnio popularne są gry o wikingach, takie jak choćby Wojownicy Midgardu; lub umiejscowione w mitologii Cthulhu (Cthulhu Rise of the Cults; Pandemic Czas Cthulhu).

Drugim sposobem na wybranie właściwej gry jest czytanie opinii i recenzji gier planszowych. Znajdziesz je również na naszej stronie. Specjalizujemy się w pisaniu Recenzji Gier Planszowych na Konkrecie. Oznacza to, że oceniamy grę pod każdym możliwym kątem. Dzielimy się naszymi wrażeniami z rozgrywki i emocjami. Oczywiście recenzujemy gry planszowe, w które osobiście graliśmy.

Spójrz jak wiele możliwości przed tobą stoi. Świat gier planszowych oferuje niesamowicie obszerną gamę produktów. Bez względu na wiek i upodobania zawsze znajdziesz coś dla siebie lub swoich znajomych. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok.

Gry planszowe dostarczają radość i redukują stres

Czujesz się czasem przytłoczony ilością spraw do załatwienia?

Nie jesteś sam. Sprawy zawodowe i osobiste stale się przeplatają. Czasem trudno jest złapać odpowiedni balans między nimi. Najczęściej jest tak, że obowiązki ograniczają nasz czas na relaks i odpoczynek. Wieczne ktoś czegoś od nas oczekuje. Albo przynajmniej tak nam się wydaje. No i oczywiście nie da się żyć w ciągłym pędzie i stresie. W życiu ważna jest równowaga.

Jak można odreagować?

Gry planszowe pozwalają nam oderwać się od codziennych trosk, problemów i obowiązków. To pewnego rodzaju odskocznia, której każdy dzisiaj potrzebuje. Jestem przekonany, że ty również. Gry planszowe odrywają nas od nawału codziennych zadań. Jak? Po prostu zajmujemy nasz umysł czymś innym. W tym przypadku będzie to partyjka w grę planszową. W trakcie rozgrywki możesz swobodnie przelać swoje napięcie na walkę i konkurowanie z innymi. Lub wyciszyć się podczas bardziej spokojnych tytułów. Opcji jest wiele.

Kiedy gry planszowe dają mi największą radość?

Najlepszy moment podczas rozgrywki jest wtedy, gdy zasiadamy do stołu. Zaczynamy pomału rozkładać elementy, rozmawiamy ze sobą. To jest moment, w którym się uspokajam. Czuję, że jestem już w innym świecie, a problemy zostawiłem za drzwiami. Właśnie wtedy gry planszowe dostarczają mi radość w najczystszej postaci. W pełni koncentruję się na partii i towarzystwie moich przyjaciół. Można im się wygadać, pożartować i pośmiać. Obecność drugiego człowieka daje pewnego rodzaju komfort i wsparcie. Myślę, że to głównie dlatego warto grać w gry planszowe. Aby zrzucić bagaż codziennych spraw, poczuć wolność i swobodę. Nie martwić się i nie przejmować. Chociaż przez chwilę; która może zamienić się w długie godziny, spędzone przy stole z planszówką.

Gry planszowe …

No właśnie. A jaki jest twój powód? Jak uważasz? Dlaczego warto grać w gry planszowe? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu…Jestem ciekaw twojej opinii. Dziękuję 😊

Podsumowanie

lords of hellas gry strategiczne

Mówi się, że każdy dorosły ma coś z dziecka.

Pewnie dlatego nowoczesne gry planszowe cieszą się tak dużą popularnością. Nie tylko dostarczają nam oczekiwanej rozrywki, ale również korzystnie wpływają na nasz mózg. Regularne granie w gry planszowe poprawia stan naszego zdrowia. Dzięki nim spędzamy więcej czasu ze znajomymi. Budujemy wartościowe relacje i czujemy się ważną częścią grupy. Jakby tego było mało, planszówki pomagają nam oderwać się na chwilę od szarej codzienności i wyścigu szczurów. Ich główną funkcją jest rozrywka. Świetnie się w tym sprawdzają. Nie można jednak zapomnieć, o wymiarze edukacyjnym. Grając często w gry planszowe usprawniamy pracę naszego umysłu. Tym samym ograniczamy ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak demencja. Na koniec trzeba to jednoznacznie powiedzieć. Gry planszowe to pełnowartościowa rozrywka – nie tylko dla dzieci (a może nawet bardziej dla dorosłych?)

Na zakończenie muszę się do czegoś przyznać. Obok tych wszystkich zalet udało mi się znaleźć jedną wadę gier planszowych. A mianowicie – strasznie wciągają. Jak raz spróbujesz i ci się spodoba, możesz później nie mieć dość. A twój regał zacznie pękać w szwach od nadmiaru pudełek z grami. Życzę ci tego z całego serca!

Myślę, że teraz już wiesz dlaczego warto grać w gry planszowe. Jeśli przemawiają do ciebie moje argumenty to nie ma na co czekać. Przeczytaj recenzje zamieszczone na naszej stronie i wybierz grę dla siebie. Najnowsze wpisy znajdziesz tutaj.

Mam nadzieję, że tekst okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 7   Average: 4.9/5]
Facebook
Instagram
Reklama

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Marlena

    Jak z dzieciakami gram w planszówki to widzę, że lepiej się rozwijają, wzbogacają swoje słownictwo. Poszerza im się wyobraźnia. I przede wszystkim nie nudzą się albo nie siedzą w telewizorze. Gier mają sporo. Wczoraj graliśmy w Rach Ciach. Tutaj oprócz znajomości kolorów potrzebny jest również refleks i dobra pamięć. Także gra angażuje.

    1. Johny

      To prawda, zgadzamy się w pełni 🙂 Dzieci są chyba największymi entuzjastami planszówek. Potrzebują tylko odpowiedniej zachęty i zaangażowania ze strony rodziców. Wspólnie spędzony czas przy grze planszowej na pewno zaprocentuje w przyszłości. Życzymy, aby ta zabawa z planszówkami trwała jak najdłużej 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.