Lubisz umysłowe wyzwania? Dobrze działasz pod presją, a do tego jesteś szybki i zręczny? Przekonaj się czy dasz radę odnaleźć wspólny symbol na kartach. Zrób to sprawniej, niż twoi rywale.

Recenzja | Dobble

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Johny, 13.03.2019

Lubisz umysłowe wyzwania? Dobrze działasz pod presją, a do tego jesteś szybki i zręczny? Przekonaj się czy dasz radę odnaleźć wspólny symbol na kartach. Zrób to sprawniej, niż twoi rywale.

Recenzja | Dobble

by Johny, 13.03.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Na ostatnim Pyrkonie ktoś organizował turniej w Dobble. Bez chwili zastanowienia, wystawiliśmy naszego najlepszego zawodnika – Herka. Jeśli chodzi o gry zręcznościowe to ma chłopak dryg. Lata doświadczeń w komputerowych strzelankach pokroju Call of Duty zrobiły swoje. W Urabura Games ma na koncie najwięcej zwycięstw w Dobble i Jungle Speed. Z doskoku do konkursu zapisał się też Krogul. Chwilę przed rozpoczęciem turnieju Krogul poszedł za potrzebą do łazienki. Jak wrócił turniej był już skończony. Herku nawet nie zdążył mrugnąć! Został pokonany przez garstkę świetnie wyszkolonych dzieciaków. Od tego czasu wolimy grać we własnym gronie 😉 Przed tobą gra Dobble. Recenzja najszybszej i najbardziej mózgożernej gry imprezowej.

Informacje o grze

Pierwszy element jaki zauważysz to sprytne pudełko do przechowywania gry. To nic innego jak metalowa, solidna puszka we fioletowo-żółtym kolorze. Czasem mam wrażenie, że znajdę w niej cukierki, a nie 55 okrągłych kart. Jak do tej pory jeszcze mi się to nie zdarzyło. Łącznie w grze występuje 50 różnych symboli – po 8 na karcie. Dowolną parę kart łączy tylko jeden wspólny element. Instrukcja zawiera 5 wariantów rozgrywki. Gra Dobble nie zajmuje dużo miejsca, można się z nią swobodnie przemieszczać. Biwak, wakacje, wypad za miasto – wszędzie możesz ją ze sobą zabrać. Polską wersję gry zawdzięczamy wydawnictwu Rebel.

Jak się gra w Dobble?

Zasady gry w Dobble są banalnie proste. Należy jak najszybciej dostrzec wspólny element w parze kart i nazwać go na głos. W zależności od wariantu gry, będziemy odrzucać lub gromadzić karty. To wszystko. Symbole są większe lub mniejsze i dodatkowo poodwracane. Dlatego trudno jest je na pierwszy rzut oka odnaleźć. W Dobble nie ma tur, wszyscy grają w jednym czasie. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”.

Kilka przykładowych symboli występujących w grze Dobble: kot, jing jang, biedronka, klaun, kłódka.

Na czym polegają mini-gry?

„Ja nic nie mam”! „Nic tu nie widzę”. „No co jest…?!” 

Te zdania często padają podczas rozgrywki. Niekiedy wpatrujesz się w karty, jak sroka w gnat i nic. Totalna blokada. A czasem jak się dobrze rozpędzisz, to możesz wyrzucić kilka kart pod rząd. Najgorsze jest to, jak ktoś cię w ostatniej chwili uprzedzi. Trzeba wtedy zacząć szukać symbolu od nowa. Bywa to frustrujące, ale motywuje do wzmożonego wysiłku i koncentracji.

W tym krótkim filmiku znajdziesz szczegółowe zasady gry w Dobble.

Podsumowanie i ocena Dobble

Gra Dobble sprawia, że mózg paruje. Dominuje w niej skupienie i koncentracja na kartach. Presja czasu jest niekiedy olbrzymia. Zmuszeni jesteśmy działać w stresie. Dzięki temu uczymy się, jak sobie z nim radzić. W czasie partii rozwijamy także swoją spostrzegawczość i refleks. Oprócz tych prorozwojowych aspektów, gra dostarcza ogromne ilości śmiechu i radości. Zabawne jest jak język się plącze, kiedy szybko chcemy położyć kartę: „Ten, ten, no…Kotek!” Może zabrzmi to banalnie, ale w tej grze wygrywa każdy. Pewnie dlatego, że w trakcie rozgrywki wszyscy doskonale się bawią. A satysfakcja pojawia się przy każdym odkrytym symbolu, a nie tylko przy wygranej.

Żeby nie było zbyt pięknie. Znajdzie się też kilka małych minusów. Na przykład ja czuję się zmęczony po rozegraniu kilku intensywnych partii. W trakcie bardzo szybkich potyczek można dostać oczopląsu od nawału symboli. Wątpliwość wzbudzają też cienkie karty do gry. Gdy trafi się na bardzo podekscytowanych graczy, mogą ulec zniszczeniu. W każdym razie nie wpływa to na końcowy odbiór gry. Dla nas najważniejsze jest to, że Dobble to odskocznia od trudniejszych gier planszowych. Luźna, prosta i przyjemna. Każdy może w nią zagrać.

Oprócz klasycznej wersji, na rynku znajdziesz też Dobble Kids i inne odmiany tej świetnej gry.

Dla kogo jest Dobble?

To zdecydowanie gra dla tych, którzy lubią szybkie, intensywne i bogate w emocje rozgrywki. Główną jej przewagą jest prostota, która niesie ze sobą potężne pokłady śmiechu i rozwoju. Dobrze nada się zarówno na spotkanie rodzinne, jak i zakrapianą imprezę ze znajomymi. Nie przypadnie do gustu tym, którzy cenią mniej dynamiczne gry, z większą ilością strategicznego myślenia. Chociaż oni też powinny spróbować gry w Dobble. W ramach przyjemnej odskoczni.

Plusy Dobble

Minusy Dobble

0 /10
Ocena końcowa

Gra Dobble to jedna z naszych propozycji na imprezę. Inne, równie dobre gry, znajdziesz w tym artykule.

Mam nadzieję, że ta recenzja gry Dobble okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 6   Average: 4.8/5]
Facebook
Instagram
Reklama