Nostradamus mówi, jak jest. Wysmaruj swój brzuch masłem orzechowym i zdobądź nowych przyjaciół. Wmów krabom, że jesteś jednym z nich. Odpal krabapultę. Zaryzykuj spotkanie z eksplodującym kotkiem i rozbrój go!

Recenzja | Eksplodujące Kotki

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Johny, 26.03.2019

Nostradamus mówi, jak jest. Wysmaruj swój brzuch masłem orzechowym i zdobądź nowych przyjaciół. Wmów krabom, że jesteś jednym z nich. Odpal krabapultę. Zaryzykuj spotkanie z eksplodującym kotkiem i rozbrój go!

Recenzja | Eksplodujące Kotki

by Johny, 26.03.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Grę zakupił Gawron na stoisku Rebela podczas Pyrkonu. Przez dłuższy czas leżała na półce, ponieważ zajęci byliśmy testowaniem innych, trudniejszych gier. W końcu po jednej z bardziej zakrapianych imprez sięgnęliśmy po „Kotki”. Jak wyszło? Sprawdźcie sami. Przed wami szalona karcianka o nazwie Eksplodujące Kotki. Recenzja absurdalnej gry z kotkami i wybuchami w tle. No i jak ktoś lubi to kozami także 😉

Informacje o grze

Eksplodujące Kotki zrobiły furorę na kickstarterze w 2015 roku. Dosłownie! Gra zebrała ponad 8,5 mln dolarów. Cel zbiórki ustalony był na 10 000 $. Projekt wsparło ponad 200 000 osób z całego świata! To chyba wystarczający dowód na potęgę kotków w internecie. Jednym z twórców i grafików gry jest niejaki Matthew Inman, znany bardziej jako Oatmeal. Niektórzy twierdzą, że to dzięki fanom jego bloga, gra osiągnęła tak olbrzymią popularność. W każdym razie Eksplodujące Kotki to tytuł, z którym warto się zapoznać.

Co znajdziesz w środku, Kotku?

Zawartość pudełka to 56 kart + instrukcja. W zasadzie wystarczyłoby zwykłe etui na karty, bo tyle miejsca zajmuje gra. Jednak, gdy dodamy drugą talię to możliwa staje się rozgrywka do 9 osób. Wtedy obie talie zmieszczą się w jednym pudełku. Sprytnie.

Eksplodujące Kotki - zasady gry

kotki eksplodujące recenzja gra
„Dwie minuty nauki, 15 minut grania”
Każdy z graczy dostaje do ręki jedną kartę rozbrojenia oraz 6 losowych kart. Pozostałe tasujemy i tworzymy z nich wspólny stos. W talii znajdują się 4 karty z eksplodującymi kotkami. Będziemy ich unikać jak ognia. Podczas partii umieszczamy w talii o jednego kotka mniej, niż wynosi liczba graczy. W swojej turze możemy zagrać dowolną ilość kart z ręki lub spasować. Zawsze na koniec dobieramy jedną wierzchnią kartę ze wspólnego stosu. Chyba, że karty specjalne mówią inaczej. Jeśli mamy pecha to trafimy na eksplodującego kotka. Co wtedy? Musimy go rozbroić specjalną kartą. A jeśli jej nie mamy to przegrywamy i…
„ … wypełnia nas palący sos o smaku smutku”
Karty w Eksplodujących Kotkach dzielą się na różne rodzaje.
Zadaniem tych kart jest zmniejszenie ryzyka eksplozji. Gdy zostaniesz jedyną osobą na placu boju to wygrywasz, bo nie eksplodujesz i…
„ … wypełnia Cię wspaniałość, gratsy, serio”
Więcej szczegółowych zasad Eksplodujących Kotków znajdziesz w tym filmiku na kanale twórcy Matthew Inman’a  (j. angielski)

Podsumowanie i ocena Eksplodujących kotków

Gra zionie abstrakcją i groteską. Znajdziesz w niej absurdalne poczucie humoru, które śmieszy głównie na początku. Z czasem przywykniesz się do zwrotów typu: „pomiziaj po brzuchu proszorożca” czy „kot tęczorzygowy”. Gdyby odjąć śmieszne teksty i oprawę graficzną to Eksplodujące Kotki nie różnią się zbytnio od klasycznych gier karcianych. Jeśli chodzi o mechanikę to dociąganie kart i rozpatrywanie efektów przypomina trochę grę w Makao. Znajdziesz tu dużo losowości.

W Eksplodujących Kotkach nie ma strategii czy planowania. Jest za to doza negatywnej interakcji oraz napięcie i emocje, które udzielają się w końcowej fazie gry. No i ta niepewność oraz kuszenie losu. Trochę jak rosyjska ruletka. Tylko tutaj „śmiertelne zagrożenie” stanowi karta z wizerunkiem eksplodującego kotka. Najlepiej jest grać w większym gronie. W cztery, pięć osób robi się ciekawie i śmiesznie.

Po rozegraniu kilkunastu partii, dalej nie potrafię zrozumieć fenomenu tej gry. Pomimo, że uważam ją za przeciętny tytuł, to zawsze z chęcią w nią gram. Ot tak, choćby dla zabicia czasu. Ponadto Eksplodujące Kotki przypominają mi czasy szkolne. Wtedy to, na korytarzu, całymi godzinami ciupaliśmy w Makao, Pana i Wojnę. Może jest w tym pewien sentyment? Kto wie…

Za sukcesem gry na pewno stoi popularny motyw kotów. Te „słodziutkie” zwierzaki przebojem zdobywają kolejne obszary internetu. Biją rekordy oglądalności na portalach społecznościowych. Przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone. Ja sam nie jestem miłośnikiem kotów, ale w Eksplodujące Kotki gra mi się dobrze. Chociaż w przypadku tej gry można je spokojnie zastąpić czymś innym, bez szkody dla mechaniki i grywalności. Dla Urabura Games Eksplodujące Kotki to wypełniacz – luźna gra między poważniejszymi tytułami.

Dla kogo są Eksplodujące Kotki?

„Dla kochających koty i wychuchy i lasery i czasem kozy”
Miłośnicy kotów i karcianek będą zachwyceni. Pozostali znajdą w tej grze filera – prostą grę karcianą, przy której nie trzeba mocno główkować. Świetny tytuł na luźne spotkanie ze znajomymi.

Plusy gry Eksplodujące Kotki

Minusy gry Eksplodujące Kotki

0 /10
Ocena końcowa

Warto wspomnieć, że gra Eksplodujące Kotki otrzymała w 2015 Golden Geek Best Party Board Game. Znalazła również swoje miejsce w naszym zestawieniu Gier Planszowych na Imprezę, jako tytuł godny polecenia.

Mam nadzieję, że ta recenzja gry Eksplodujące Kotki okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 6   Average: 4.7/5]
Facebook
Instagram
Reklama