Tym razem sprawa jest dosyć poważna. Czas rozpocząć zażartą walkę o względy pięknych gejsz. Tylko jak to zrobić? Za pomocą wyszukanych prezentów. Sprawdźmy zatem, kto jest lepszym… no właśnie. Kim?

Recenzja | Gejsze

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Kakao, 16.06.2019

Tym razem sprawa jest dosyć poważna. Czas rozpocząć zażartą walkę o względy pięknych gejsz. Tylko jak to zrobić? Za pomocą wyszukanych prezentów. Sprawdźmy zatem, kto jest lepszym… no właśnie. Kim?

Recenzja | Gejsze

by Kakao, 16.06.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Gejsze to małe, kompaktowe pudełko. Króluje tu minimalizm. Krótka instrukcja i kilkadziesiąt kart. Czy przy tak skromnej ilości elementów udało się zawrzeć w tym tytule jakąś głębię? Sprawdzę to! Parzymy zieloną herbatę i zapraszam na kolejną, tym razem krótszą odsłonę recenzji gry planszowej Gejsze.

 • Czy warto dołączyć tę grę do swojej kolekcji?
 • Komu najbardziej przypadnie do gustu?
 • Czy jej cena jest adekwatna do zawartości i wykonania?
Dowiecie się w kolejnej Recenzji Gier Planszowych na Konkrecie.

Gejsze - w jakim klimacie jest utrzymana gra?

gejsze recenzja gra planszowa

Nie spodziewajcie się po Gejszach, że po otwarciu pudełka poczujecie w powietrzu kwitnące wiśnie i wasabi. Nie, poczujecie karton.

Gejsze to abstrakcyjna gra. Samej mechanice nie sposób odmówić jednak pewnego orientalnego polotu. „Japoński” charakter wyraża się tutaj w pewnej zwięzłości, oszczędności i minimalizmie. Na kilku kartach udało się oddać trochę ducha Kraju Wschodzącego Słońca. Ilekroć rozkładam ten tytuł, mam wrażenie obcowania z jakimś japońskim bibelotem. Dodatkowo klimat „robią” też grafiki, utrzymane w mangowej konwencji.

Swoją drogą, walkę o względy kobiet za pomocą wręczanych przedmiotów mógł wymyślić chyba tylko Japończyk…

Gejsze - na czym polega gra?

Gracze będą zabiegać o względy gejsz, poprzez dawanie im prezentów. O tym, jak konkretnie przebiega rozgrywka, przeczytacie poniżej, w sekcji „Jak się gra w Gejsze”.

Możecie też zerknąć na krótką prezentację gry od wydawcy – Naszej Księgarni:

Informacje o grze

 • Gatunek: Strategiczne/ Dla dwóch osób
 • Wydawca: Nasza księgarnia
 • Autor: Kota Nakayama
 • Grafika: Maisherly Chan
 • Rok wydania: 2013
 • Rodzaj: area control, card drafting
 • Czas gry: 15 minut
 • Liczba graczy: 2
 • Ograniczenie wiekowe: 10+
 • Losowość: średnia

Gejsze - co znajdziesz w pudełku?

 • 7 płytek gejsz
 • 21 kart prezentów
 • 7 żetonów przychylności gejsz
 • 8 znaczników akcji
 • instrukcja
Po rozłożeniu na stole gra prezentuje się estetycznie i elegancko. Po japońsku.

Jak się gra w Gejsze?

Układamy przed sobą 7 płytek gejsz. Każda z nich ma na sobie cyfrę od 2 do 5. Cyfra ta reprezentuje dwie rzeczy: ilość punktów za zdobycie względów gejszy oraz ilość prezentów dostępnych dla tej gejszy w grze.

Jak zdobyć względy gejsz?

Dając im prezenty. Każdej gejszy można dać tyle prezentów, ile punktów jest ona warta. Ważne – każda z gejsz przyjmuje tylko jeden rodzaj prezentów. Niebieskiej gejszy nie możemy dać więc różowego prezentu itd.

Prezent wręczony gejszy kładziemy przy niej po swojej stronie.

Jak rozpoznać, komu gejsza jest przychylna? To proste. Jest przychylna graczowi, który dał jej więcej prezentów. I to ten gracz zdobędzie na koniec gry punkty.

Na początku partii spośród 21 kart prezentów do pudełka odrzucamy jedną. Ogranicza to możliwości „policzenia” gry. Następnie gracze dobierają po 6 kart na rękę. Jesteśmy gotowi do zabawy!

Gracze wykonują ruchy na zmianę. W swojej kolejce zawsze muszą dobrać kartę i wykonać jedną, spośród czterech dostępnych akcji. Każdą z nich mogą wykonać tylko raz, po czym gra się kończy.

Dostępne akcje to:

 • Eliminacja: odrzucenie z gry 2 kart prezentów (z ręki)
 • Sekret: 1 kartę prezentu gracz kładzie zakrytą przed sobą, na koniec gry trafi ona do odpowiedniej gejszy
 • Kompromis: zagranie 3 odkrytych kart prezentów, z czego 2 trafią do gejsz po naszej stronie, 1 zaś do gejszy po stronie przeciwnika (to przeciwnik wybiera którą kartę zabiera)
 • Podwójny podarunek: tak jak powyżej, tylko zamiast 3 odkrytych kart, zagrywamy 2 pary kart; jedna z par trafia do gejsz po naszej stronie, druga po stronie przeciwnika.
I to tyle. 4 ruchy i liczymy punkty!

Jak można wygrać w Gejsze?

gra planszowa gejsze
Grę wygrywamy zdobywając przychylność 4 gejsz, lub gejsz o łącznej wartości punktowej równej 11. Punkty mają pierwszeństwo nad ilością gejsz.

Gejsze - jakie są moje wrażenia z gry?

7 kart gejsz i 21 kart prezentów to niewiele elementów. A wystarczyło, by zmieścić na nich całkiem dużo gry!

Gejsze to szybka i lekka gra o prostej do wytłumaczenia mechanice. Absolutnie nie jest to jednak tytuł prostacki. Fenomen Gejsz kryje się w tych 4 akcjach, które wykonać muszą gracze. I tutaj zaczyna się zabawa. Przewidywanie tego, co może mieć przeciwnik. Liczenie kart na stole. Blefowanie. Gejsze to przykład gry, w której żaden z ruchów nie wydaje nam się dobry. Nigdy nie mamy pewności, co planuje przeciwnik. A będziemy robić wszystko, by go przechytrzyć.

Mechanika jest przemyślana i zwięzła. Zasady nie budzą wątpliwości, a sama gra przebiega płynnie. Docenią to również zaawansowani gracze.

W grze występuje losowość. Przy tym ciężarze tytułu jest to jednak dawka losowości, którą biorę na klatę bez mrugnięcia okiem. Gracze dobierają karty z zakrytego stosu. To, jakie karty dostaną na rękę, w żaden sposób nie warunkuje zwycięstwa lub przegranej. Ma jednak bezpośrednie przełożenie na decyzje, które gracz musi podjąć. Ale niczego nie ułatwia, ani nie utrudnia.

Moja ocena gry Gejsze

karty gejsze

Design pudełka i poszczególnych elementów jest kapitalny. Karty i znaczniki są wysokiej jakości.

Gra jest prosta do wytłumaczenia. Gorzej z decyzjami, które podejmować muszą gracze. Te do prostych nie należą.

Nigdy nie udało mi się w Gejsze zagrać tylko jednej partii. Zawsze słyszałem „dobra, dawaj jeszcze raz”. Nieistotne, czy grałem z doświadczonym geekiem, czy pokazywałem tą grę komuś, kto nie widział wcześniej nowoczesnej planszówki na oczy.

Partia trwa 15 minut, ale na jednej się nie skończy.

Konia z rzędem temu, kto w 4 akcjach do wykonania i 15 minutowym czasie gry zmieści więcej zabawy!

Kupcie sobie Gejsze. Albo na prezent dla kogoś, kto lubi japońskie klimaty. Nawet dla osoby, która (jeszcze) nie gra w planszówki. Jest to przedmiot tak estetyczny, a sama gra na tyle prosta do nauczenia i grywalna, że zawsze będzie strzałem w 10. Może stanowić świetną przepustką do nowego hobby.

Co mi się najbardziej podoba w grze Gejsze?

 • zgrabna, prosta do wytłumaczenia mechanika
 • jakość wykonania
 • ciężar decyzji do podjęcia
 • niska losowość nie psująca gry, mimo abstrakcyjnej mechaniki

Co mi się najmniej podoba w grze Gejsze?

 • większość gry odbywa się w głowach graczy
 • partie nie należą do szczególnie emocjonujących

Podsumowanie i ocena gry Gejsze

0 /10
Ocena końcowa

Testowałem Gejsze z przeróżnymi osobami. Od zaawansowanych nerdów po laików, których wiedza o grach planszowych zaczyna się i kończy na chińczyku. Zawsze „siadało”. To szybki, elegancki i przemyślany tytuł. Cenię sobie taką zgrabność. Nie sposób odmówić Gejszom specyficznego uroku.

Mam nadzieję, że ta recenzja gry planszowej Gejsze okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Jeszcze Ci mało? Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 8   Average: 5/5]
Facebook
Instagram
Reklama