Kooperacja? Dla dwóch osób? W dodatku gra słowna? I do tego Vlaada Chvátil? To chyba wolne żarty. A jednak, taki twór istnieje. Sprawdzam dla Was, czy Tajniacy Duet dają radę!

Recenzja | Tajniacy Duet

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Kakao, 10.06.2019

Kooperacja? Dla dwóch osób? W dodatku gra słowna? I do tego Vlaada Chvátil? To chyba wolne żarty. A jednak, taki twór istnieje. Sprawdzam dla Was, czy Tajniacy Duet dają radę!

Recenzja | Tajniacy Duet

by Kakao, 10.06.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Przyszedł czas na recenzję gry od Vlaady Chvátila. Gry planszowej bez planszy, bo w zasadzie Tajniaków powinniśmy traktować jak grę karcianą. Mówiąc dokładniej karcianą grę słowną i to w dodatku kooperację. Czy można się przy takiej mieszance dobrze bawić? Przed wami gra planszowa Tajniacy Duet. Recenzja zaserwowana przez Kakao, tym razem nieco lżejszej pozycji.

W kolejnej odsłonie Recenzji Gier Planszowych na Konkrecie dowiecie się:

To co? Zapinamy pasy i wcielamy się w tajnych agentów!

Tajniacy Duet - w jakim klimacie jest utrzymana gra?

tajniacy duet gra planszowa recenzja

Dwoje tajniaków jest na sekretnej misji w zatłoczonym mieście. Każdy z nich zna tożsamość 9 agentów, z którymi drugi tajniak musi nawiązać kontakt. Porozumiewają się za pomocą zaszyfrowanych wiadomości. Aby ukończyć misję przemykają pomiędzy płatnymi zabójcami wynajętymi przez wroga. Czy zdążą nim skończy się czas?

W taki sposób instrukcja wprowadza nas w klimat gry. Podczas rozgrywki absolutnie nie myślimy jednak w kategoriach tajnych misji i zaszyfrowanych informacji. Skupiamy się na zadaniu. Tło fabularne i otoczka, jakie by nie były, schodzą na dalszy plan. Pasują jednak do mechaniki. Nie odnosimy wrażenia, że te elementy są doczepione do gry na siłę.

Informacje o grze

Vlaada Chvátil jest kolejnym autorem – legendą, którego projekt przyszło mi zrecenzować. Cywilizacja: Poprzez wieki. Mage Knight. Ciężarówką przez galaktykę. Portfolio nie w kij dmuchał!

Pomysłodawcą Tajniaków dla dwóch graczy jest Scot Eaton. Współpracował on z Chvátilem przy tworzeniu tej wersji gry. Był fanem oryginalnych Tajniaków, ale chciał częściej grać ze swoją żoną. To Eatonowi zawdzięczamy wszystkie awantury, które rozpętać potrafi ta niepozorna gra planszowa.

Tajniacy Duet - co znajdziesz w pudełku?

gr tajniacy duet

Matko jedyna, ile tu kart!

Poszczególne elementy wykonane są porządnie. Słusznej grubości karty, czytelna instrukcja. Porządne kartoniki ilustrujące tajniaków oraz zabójcę. Ilość dwustronnych kart klucza oraz kart ze słowami (również dwustronnych) zwiastuje solidną regrywalność.

Jak się gra w Tajniacy Duet?

Tajniaków Duet banalnie się tłumaczy. Żeby przystąpić do pierwszej rozgrywki wystarczy kilka minut objaśniania zasad.

Gracze otrzymują dwustronną kartę klucza. Na każdej stronie zaznaczono inne zielone i czarne pola, odpowiadające leżącemu przed graczami układowi kart. Klucz ustawiamy tak, że każdy widzi tylko jedną jego stronę. Zadaniem gracza jest wskazanie partnerowi zielonych pól ze słowami i uniknięcie wskazania pól czarnych. Ilekroć uda się wskazać poprawne pole-słowo, przykrywamy je kartą zielonego agenta. Wskazanie czarnego hasła kończy grę, zasłaniamy je wtedy kartą zabójcy. Partnerzy podpowiadają sobie kolejne słowa na zmianę.

Mamy 9 znaczników czasu. Tura składa się z podpowiedzi jednego gracza i wskazywania haseł przez drugiego. Jeśli zgadywanie się powiodło, wręczamy zgadującemu znacznik, który kładzie przed sobą. Jeśli zakończyło się fiaskiem – zaznaczamy znacznikiem czasu hasło, które zostało wskazane błędnie.

Ale zaraz, zaraz… jak wskazywać hasła? Jak dawać podpowiedzi?

Podpowiedź musi składać się z jednego słowa i liczby. Liczba odnosi się do ilości haseł, których będzie dotyczyło słowo-podpowiedź. Gracz podpowiadający może wskazać w ten sposób dowolną ilość kart na stole. Słowo będące wskazówką nie może występować na żadnej z kart leżących przed graczami. Załóżmy, że chcemy partnerowi wskazać pola ze słowami „zwierzę”, „lama” oraz „węgorz”. Podpowiedzą może być w takim wypadku „FAUNA 3”.

Sprawa skomplikuje się, jeśli na stole leży neutralna karta ze słowem „Fauna”. Wtedy „FAUNA 3” nie będzie legalną podpowiedzią. Musimy wymyślić coś innego.

Dodatkową komplikacją będzie fakt, że na kartach jest też słowo „karp”. I pod owym karpiem jest czarne pole zabójcy…

Ruchów będzie tylko 9. Graczom zależy więc na tym, by wskazywać w swoich podpowiedziach jak największą ilość słów.

Jak można wygrać w Tajniacy Duet?

tajniacy duet gra planszowa
Gracze wygrywają, gdy uda im się wspólnie odgadnąć wszystkie słowa z klucza. Uważać muszą na pola z zabójcą i upływający czas.

Tajniacy Duet - jakie są moje wrażenia z gry?

Podoba mi się w jakim kontekście w Tajniakach Duet występuje kooperacja. Bo jest to gra prawdziwie kooperacyjna. Mamy rozwiązać zadanie, nie rywalizujemy ze sobą. To świetny dowód na to, że kooperacja nie musi oznaczać wspólnego zastanawiania się nad ruchem. Każdy spełnia swoją rolę, nie wchodząc w kompetencje drugiej osoby.

Tajniacy Duet są lekką, szybką i dynamiczną grą (to nie Martwa Zima). Ich rozłożenie na stole wprawnym graczom nie zajmie nawet minuty. Przygotowanie do następnej partii to czas nawet dwukrotnie krótszy, bo wystarczy obrócić karty słów na drugą stronę. Zmieniamy kartę klucza i voilà, gra gotowa do kolejnej rozgrywki. A uwierzcie mi, że na jednej partii się nie skończy.

Osobiście nie przepadam za grami kooperacyjnymi. Raczej z politowaniem zerkam też na gry słowne. Tajniacy Duet to kooperacyjna gra słowna. Lubię w nią grać. Swoisty ewenement. Dlaczego tak jest?

Bo to świetna zabawa. Często przepona boli mnie ze śmiechu. Partia trwa około 20 minut, a zdarza się, że Tajniacy nie schodzą ze stołu przez ponad godzinę. Podczas gry czujemy presję. Ubywa znaczników czasu, staramy się więc podawać jednorazowe wskazówki do coraz większej ilości słów. Co rodzi oczywiście szereg dylematów.

I budzi emocje. Gramy w parach. Nie ukrywam, że większość partii w Tajniaków Duet rozegrałem ze swoją dziewczyną. Niezliczoną ilość razy mieliśmy ochotę się wzajemnie pomordować przez tę grę. Partner potrafi opacznie zrozumieć wskazówki, które nam wydają się być oczywiste. I dobre.

Na koniec pochwalę też losowość. Losowe elementy to wyłącznie układ słów oraz karta klucza. Sprawiają one, że niektóre partie są łatwiejsze. Nad innymi z kolei możemy „złamać” sobie mózg, bo słowa nijak się ze sobą nie łączą. Udzielenie podpowiedzi wymaga wtedy nie lada gimnastyki słownej. Oraz znajomości partnera, bo zdarza się udzielać podpowiedzi zrozumiałych tylko dla tej konkretnej osoby.

W tym miejscu recenzji gry planszowej Tajniacy Duet wypadałoby wspomnieć o jej mankamentach. Gra jest wyłącznie dla dwóch osób. Instrukcja przewiduje możliwość zaprzęgnięcia do partii większej liczby osób, ale robi to na siłę. W liczniejszych grupach lepiej sprawdzą się tradycyjni Tajniacy. Duet nie jest też jakimś zaawansowanym mózgotrzepem. Jeśli nie bawimy się w tryb kampanii, który zmienia ilość dostępnych wskazówek i dozwolonych błędów, gra może nie stanowić wielkiego wyzwania. Zwłaszcza wśród oczytanych, zgranych par. Bo reszta i tak będzie darła ze sobą koty nad kartami.

Moja ocena gry Tajniacy Duet

Co mi się najbardziej podoba w grze Tajniacy Duet?

Co mi się najmniej podoba w grze Tajniacy Duet?

Podsumowanie i ocena gry Tajniacy Duet

0 /10
Ocena końcowa

Tajniacy Duet są grą planszową, z którą spędziłem niejeden wieczór. Zabierałem ją na piwo po pracy. Do parku. Na urlop. Rozkładałem w domu, między cięższymi grami.

Są tytułem uniwersalnym. Znajdą w nim przyjemność doświadczeni gracze, kiedy najdzie ich ochota na coś lżejszego. Spokojnie do Tajniaków mogą siadać też zupełnie początkujące osoby. Dadzą sobie radę! Gra sprawdzi się też jako przepustka do nowoczesnych gier planszowych. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jakie to wdzięczne hobby.

Może się zdarzyć, że partia doprowadzi do „małżeńskiej kłótni”, jeśli gracie ze swoją drugą połówką. Pomimo, że jest kooperacją. Czuję się w obowiązku przed tym ostrzec. Wolę nie mieć czyjegoś związku na sumieniu.

Dla mnie Tajniacy byli sporym zaskoczeniem. Ja, zatwardziały euro gracz, ziewający przy kooperacjach. Polecam!

Mam nadzieję, że ta recenzja gry planszowej Tajniacy Duet okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Jeszcze Ci mało? Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 8   Average: 4.5/5]
Facebook
Instagram
Reklama