Lubisz spędzać czas w gronie przyjaciół? Szukasz lekkiej, prostej i przyjemnej planszówki na rodzinne spotkanie? Zanurz się w świat niekontrolowanego śmiechu i radości. Zobacz nasze zestawienie 10-ciu najciekawszych gier imprezowych.

Gry Planszowe na Imprezę

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
by Johny, 11.03.2019
Lubisz spędzać czas w gronie przyjaciół? Szukasz lekkiej, prostej i przyjemnej planszówki na rodzinne spotkanie? Zanurz się w świat niekontrolowanego śmiechu i radości. Zobacz nasze zestawienie 10-ciu najciekawszych gier imprezowych.

Gry Planszowe na Imprezę

by Johny, 11.03.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Nie samą pracą żyje człowiek. Od czasu do czasu trzeba się też wyluzować. Spuścić trochę pary i naładować baterie przed kolejnym tygodniem. Czy jest na to lepszy sposób, niż weekendowe spotkanie ze znajomymi? A jeśli do tego dołożymy odpowiednie gry planszowe? Mamy wtedy przepis na doskonałą zabawę, która wprowadzi nas w błogi stan weekendowego relaksu.

Tworząc to zestawienie kierowaliśmy się pewnymi zasadami. Bo, co tak naprawdę wyróżnia dobrą grę imprezową? Stwierdziliśmy zgodnie, że będą to trzy istotne cechy. Gry planszowe na imprezę powinny:

Wybraliśmy gry planszowe, które najlepiej spełniają powyższe kryteria. Naszym zdaniem świetnie wypadną na spotkaniach z rodziną czy znajomymi, nawet tych zakrapianych. Co ciekawe, znaczna większość z nich to gry karciane, a nie klasyczne planszówki. Oceń sam i sprawdź 10 najlepszych gier planszowych na imprezę według Urabura Games.

Uwaga! To nie jest ranking, a bardziej zestawienie. Kolejność gier jest przypadkowa.

1. Dixit

Chyba najpiękniejsza gra w tym zestawieniu. Zauroczą cię przepiękne grafiki i cudownie wykonane karty. Na każdej z nich znajdziesz inny obraz, który opowiada wyjątkową historię. Gra wygląda jak wyjęta z pogranicza marzeń sennych. Motyw gry jest niezwykle oniryczny i tajemniczy. Pobudza wyobraźnię i zmysły. Wokół wspomnianych kart kręci się cała rozgrywka. Jeden z graczy wybiera kartę na ręce i wypowiada na głos swoje skojarzenie. Przez chwilę pełni rolę bajarza.

Pozostali gracze próbują dopasować swoje karty do jego hasła. Kładą je na wspólną pulę i tasują. Potem odsłaniają i próbują zgadnąć, która karta należy do bajarza. Sęk w tym, że do jednego hasła może pasować kilka kart. Po dokonaniu wyboru przydzielane są punkty, a kolejka przechodzi na następnego gracza. Podczas tworzenia hasła trzeba wykazać się dużą kreatywnością. Dixit świetnie nadaje się dla dzieci i jako gra rodzinna. Stymuluje rozwój, a do tego generuje sporo śmiechu. Dorośli też będą zachwyceni.

Więcej o grze możesz przeczytać tutaj.

2. Jenga

jenga

Zabawa klockami to najczęstsze zajęcie każdego dziecka. W przypadku Jengi dostajemy trochę większe klocki dla trochę większych dzieci. Ta gra to klasyka gatunku. Składa się wyłącznie z drewnianych elementów. Na początku układamy z nich wieże. Potem kolejne osoby wyciągają po jednym klocku z dowolnego poziomu i kładą go na samą górę. Problem tkwi w tym, żeby układać coraz wyższą wieżę i nie dopuścić do jej zawalenia. Z czasem ta sztuka staje się bardzo ryzykowna. Wieża jest coraz większa, a fundamenty niestabilne. W tej grze potrzebna jest zręczność, precyzja i opanowanie. Co w warunkach imprezowych, może być nie lada wyzwaniem. Jeden fałszywy ruch i bum! Osoba, która doprowadzi wieżę do upadku, przegrywa; „jak saper – raz się myli.” Nie ma tu nic skomplikowanego. No chyba, że ręce ci się trzęsą.

Naszą recenzję znajdziesz tutaj.

3. Jungle Speed (Prawo Dżungli)

To gra, w której obowiązuje surowe prawo dżungli. A ty musisz być szybki i zręczny jak małpa. Innego sposobu na wygraną nie ma. Każdy z graczy dostaje talię kart, które przedstawiają różne, kolorowe wzory. Wszyscy siadają wokół drewnianego totemu i po kolei wykładają karty. Gdy dwie takie same karty trafią na stół zaczyna się pojedynek. Wygrywa osoba, która pierwsza złapie totem. Żeby nie było za łatwo, niektóre karty są łudząco do siebie podobne. Nie trudno o pomyłkę. Spostrzegawczość i refleks będą ci bardzo potrzebne w tej grze. Mało tego, istnieje ryzyko, że ucierpi sprzęt domowy, a ty zarobisz parę siniaków. W dżungli nie ma przebacz. Złap totem i nie daj sobie odebrać zwycięstwa.

Więcej o Jungle Speed.

4. Dobble

Dobble to bardziej przyjazna odmiana Jungle Speed, bez drapieżnej walki o totem. W metalowej puszcze z grą, znajdziemy 55 okrągłych kart. Każda ma tylko jeden wspólny element z inną. Trzeba go odszukać na swojej karcie i tej leżącej na środku stołu. Potem na głos wypowiedzieć nazwę symbolu. Następnie szybko położyć swoją kartę na wierzch stosu kart wspólnych. Wygrywa osoba, która najszybciej pozbędzie się wszystkich swoich kart. Oczywiście, symbole na kartach różnią się wielkością i ułożeniem. Nie jest wcale łatwo namierzyć ten jeden, wspólny mianownik. A z pozoru proste zadanie staje się nie lada przeprawą. Szczególnie, gdy inni gracze co rusz wyrzucają swoje karty na stół i wykrzykują nazwy symboli. Jestem pewny, że nie raz się zablokujesz. Emocji podczas rozgrywki jest ogrom. A ciągła presja nie pozwala się dokładnie skupić. Dobble to prosta gra, która rozrusza każdą imprezę.

Więcej o Dobble.

5. Taboo

Taboo to gra słowna lub, jak kto woli, gra w słowa. Gracze dzielą się na dwie drużyny, które próbują odgadnąć jak najwięcej słów w wyznaczonym czasie. Reprezentant drużyny naprowadza resztę na wylosowane hasło. Dozwolona jest tylko komunikacja werbalna. Nie można używać zakazanych słów oraz gestów. To jest to tytułowe tabu. Przykładowo mając hasło POGANIAĆ, nie można powiedzieć: KOŃ, JECHAĆ, SZYBCIEJ, TEMPO, GALOP. Czyli pierwszych przychodzących do głowy skojarzeń. Tak samo jest z innymi hasłami. Gracz z przeciwnej drużyny kontroluje czy reguły gry nie zostały złamane. Im więcej odgadniętych haseł, tym więcej punktów na koniec. Ta gra dostarcza nie lada zabawy. Czasu jest jak na lekarstwo. Hasła są wymagające, a język ciągle się plącze, żeby nie wypowiedzieć zakazanych słów. Taboo gwarantuje salwy niekontrolowanego śmiechu i dużo pozytywnych emocji. To gra planszowa na imprezę, która pomoże ci rozruszać towarzystwo.

Naszą recenzję Taboo znajdziesz tutaj.

6. Czarne Historie

„Ponieważ dzieci bardzo lubiły lód, a ich ojciec nie potrafił powiedzieć „nie”, cała rodzina musiała zginąć”

Dlaczego?

To tylko jedna z czarnych historii, które należy rozwikłać. Gra zawiera 50 mrożących krew w żyłach opowieści, które najczęściej kończą się dziwną i głupią śmiercią. Zadaniem graczy jest ustalić przebieg wydarzeń. Jeden z nich czyta na głos opis karty i w myślach rozwiązanie. Pozostali przy pomocy pytań starają się ustalić przyczynę makabrycznych i okropnych scen. Pytania muszą być dobrane tak, aby można było na nie odpowiedzieć TAK, NIE lub NIE MA TO ZNACZENIA. Będziesz zaskoczony jak absurdalne rozwiązania stoją za każdą z historii. Plusem jest to, że nie trzeba ze sobą bezpośrednio konkurować. Gracze będą wzajemnie się prześcigać w zadawaniu pytań i naprowadzać na trop. Duży niepokój wzbudza fakt, że czarne historię naprawdę się wydarzyły lub…mogły się wydarzyć.

Więcej o Czarnych Historiach.

7. Karty Dżentelmenów

Wbrew pozorom, ta gra niewiele ma wspólnego z dżentelmenami, nie wspominając już o damach. Aby zasiąść do partii należy najpierw wyzbyć się pruderii i wszelkich manier. To warunek konieczny. Pudełko z grą wypchane jest czarnymi i białymi kartami. Każdy z graczy dopiera po 10 kart ze stosu białych kart. Następnie jedna osoba dociąga czarną kartę i czyta na głos zamieszczony tam tekst. Pozostali starają się wybrać do niej najciekawsze zakończenie, spośród posiadanych na ręce kart. Na przykład: „Co wyrobiło mój charakter…? Odpowiedź: „Sandały z azbestu”. Dżentelmen (lub dama), który odczytywał czarną kartę decyduje, która odpowiedź podoba mu się najbardziej. Gracz, który położył tę kartę otrzymuje punkty. Czasem będą powstawały naprawdę niesmaczne i zbereźne połączenia. Jeśli nie przeszkadza ci wulgarne słownictwo i czarny jak smoła humor to Karty Dżentelmenów zapewnią ci dużo zabawy i uśmiechu. Do tego jest to gra, której zasady zrozumie każdy, w mniej niż 2 minuty.

Recenzja Kart Dżentelmentów.

8. Eksplodujące Kotki

Kolejna gra karciana, którą niedawno wypróbowaliśmy. Zasady są bardzo proste. Nie możesz dopuścić do tego, aby kotek wybuchł ci w rękach. To znaczy na karcie…podczas twojej tury. Gracze po kolei wykonują akcje. Zagrywają karty z ręki, które pomagają im uniknąć zagrożeń lub przeszkadzają innym graczom. Na koniec dociągają kartę ze wspólnej tali, która znajduje się na środku. Właśnie tam znajdują się eksplodujące kotki! Nie ma ich dużo, ale jeśli na któregoś trafisz, musisz go rozbroić specjalną kartą. Nie masz karty? Trudno, eksplodujesz razem z kotkiem i przegrywasz! Cała gra ma charakter mocno abstrakcyjny. Nazwy kart są przepełnione groteską i nonsensem. „Kotowoc arbuzowaty” czy „kartoflokot włochaty” – to jedne z wielu dziwnych określeń. Gdybym miał porównywać różne gry planszowe na imprezę, to z tej, miłośnicy kotów będą zadowoleni najbardziej 😉

Obszerniejszą recenzję znajdziesz tutaj.

9. Kalambury

Najczęściej wyciągana gra podczas moich rodzinnych spotkań (szczególnie w święta). Chyba nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Gracze dzielą się na dwie drużyny. W każdej kolejce jedna z osób ma za zadanie, przy pomocy gestów lub rysowania, naprowadzić swoją drużynę na wylosowane hasło. Czas na odgadnięcie hasła jest ograniczony. Podczas grania w kalambury będziesz się tarzał ze śmiechu po podłodze. Szczególnie, gdy hasło jest wyjątkowo trudne, a osoba prezentująca wybitnie kreatywna. Kalambury to gra planszowa na imprezę, która nie poddała się próbie czasu. Lata mijają, a ona jest dalej aktualna. To idealny tytuł podczas wszelkiego rodzaju spotkań ze znajomymi. Zarówno tych normalnych, jak i zakrapianych.

10. Mafia

Gra Mafia powstała w Rosji, w 1986 roku, na wydziale psychologii. Potem rozprzestrzeniła się na inne kraje Europy. To jedna z bardzo popularnych gier psychologicznych, rozgrywanych na wszelkiego rodzaju wyjazdach czy obozach. Pierwszy raz w Mafię grałem jeszcze w szkole średniej na lekcji j. angielskiego 😊 Można ją stworzyć własnoręcznie. Dlatego, że Mafia jest bardzo elastyczna i niewiele elementów jest potrzebnych do przeprowadzanie rozgrywki. Gracze na początku losują swoje role. Część wcieli się w przedstawicieli tytułowej mafii, pozostali w mieszkańców miasta. W niektórych wariantach pojawią się też inne role, np. policjant, adwokat, barman. W zależności od liczby graczy zmienia się też liczba mafiozów. Jedna z osób pełni funkcję Mistrza Gry i nie bierze udziału w partii. Za to prowadzi grę krok po kroku, pilnując porządku. Rozgrywka toczy się w dwóch fazach – nocy i dnia. Podczas nocy miasto śpi, a „budzi się” mafia. W tajemnicy mafiozi wskazują osoby typowane do eliminacji.

Jeśli są zgodni, wskazany gracz zostaje „odstrzelony” przez mafię. W fazie dnia gracze dowiadują się kto odpadł i ilu członków mafii zostało w grze. Następnie zaczyna się pełna podejrzeń dyskusja między graczami, której celem jest wykrycie mafiozów. To jest najciekawszy moment w grze. Padają oskarżenia i podchwytliwe, trudne pytania. Wszyscy gracze bacznie się sobie przyglądają. Oczywiście członkowie mafii próbują zmylić mieszkańców, zrzucić winę na kogoś innego lub udawać niewinnych. Zabawa jest świetna.

Gra w Mafię uczy obserwacji ludzkich zachowań, kontrolowania mowy ciała, używania perswazji i blefu. Rozwija w graczach zmysł obserwacji i wzbudza sporą ilość emocji. To bardzo ciekawa, rozwojowa gra, która nada się na każdą imprezę, wyjazd czy integrację. Nie musisz jej opracować sam, na rynku znajdziesz pudełkową wersję gry z gotowymi elementami.

Szczegółowe zasady gry znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Gry planszowe na imprezę to specyficzny rodzaj rozrywki. Można przy nich świetnie spędzić czas ze znajomymi. Pośmiać się i zrelaksować. Pomagają przełamać pierwsze lody i zintegrować towarzystwo. Tak już jest, że podczas wspólnej zabawy łatwiej jest nawiązać nowe znajomości. Do tego nie wymagają dużego wysiłku umysłowego, ani czasu. Partię można rozegrać w kilkanaście minut. A podczas rozgrywki ćwiczymy refleks, spostrzegawczość i wyobraźnię. Najważniejsze jest jednak to, że gry imprezowe pozwalają nam odetchnąć od trudów codziennego życia i zwyczajnie się wyluzować. Dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane na każdym, mniej oficjalnym spotkaniu z rodziną czy przyjaciółmi. Lista tych gier jest naprawdę długa, a nasz ranking otwarty. Jeśli zabrakło tytułu, w który według ciebie warto zagrać, to zostaw swoją sugestię w komentarzu 😊

Bonus! Tylko dla dorosłych graczy!

Jeśli impreza to nie może zabraknąć Alkochińczyka. Jak sama nazwa wskazuje to gra, która łączy alkohol z klasycznym chińczykiem. Jak to działa? Bardzo prosto. Wystarczy kostka i specjalna plansza do gry. Znajdziesz ją bez problemu w internecie. Najważniejsze to zaopatrzyć się w napoje wyskokowe. Wedle gustu. Im mocniejszy trunek tym większy poziom trudności i ryzyko eliminacji. Teraz wystarczy rzucić kostką i przesunąć pionek na odpowiednie pole. Przeczytać opis i zastosować się do wskazówek. Ten gracz, który dojdzie na środek planszy wygrywa. Albo osoba, która jako ostatnia zostanie na placu boju.  Nie oszukujmy się, Alkochińczyk to gra dla prawdziwych kozaków. Z cyklu „last man standing”.  To nie to samo co inne gry planszowe. Na imprezę, która ma być mocno zakrapiana, ten tytuł spiszę się rewelacyjnie. Tylko pamiętaj, że impreza skończy się wtedy bardzo szybko!

Mam nadzieję, że tekst okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 12   Average: 4.3/5]
Facebook
Instagram
Reklama