Wykaż się precyzją i opanowaniem. Wykorzystaj swój zmysł budowniczy. Pokaż, że jesteś zręczny i potrafisz ułożyć kolejne piętra wieży nawet w najtrudniejszych warunkach. Uważaj! Fałszywy ruch może Cię wiele kosztować.

Recenzja | Jenga

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Johny, 27.03.2019

Wykaż się precyzją i opanowaniem. Wykorzystaj swój zmysł budowniczy. Pokaż, że jesteś zręczny i potrafisz ułożyć kolejne piętra wieży nawet w najtrudniejszych warunkach. Uważaj! Fałszywy ruch może Cię wiele kosztować.

Recenzja | Jenga

by Johny, 27.03.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Kto nie zna zabawy w układanie klocków? No właśnie. A Jenga to wersja klocków dla trochę większych dzieci. Kiedyś często graliśmy w Jenge z naszą sporo młodszą siostrą. Pamiętam jak wiele radości i emocji towarzyszyło nam podczas rozgrywki. To skupienie na twarzach przy każdym ruchu, nerwowe uśmiechy i trzęsące się ręce. Coś pięknego. Przed wami Gra Jenga. Recenzja pisana z ogromna precyzją i wstrzymanym oddechem – żeby przypadkiem nie poruszyć wieży 😉 

Informacje o grze

Gra Jenga to jeden ze starszych tytułów. Wymyślona została przez Leslie Scott, a po raz pierwszy wydana w 1983 roku. To jedna z tych gier, które się nie starzeją. Cechuje ją prostota i dobra jakość wykonania. W zestawie z grą znajdziesz 54 drewniane klocki, tekturowy rękaw do układania wieży oraz instrukcję.  To wszystko! Od razu możesz zacząć rozkładać wieżę 😉

W internecie, oprócz oryginalnej wersji, znajdziesz też podróbki tej znanej gry. A także inne odmiany Jengi, jak choćby: Jenga Boom czy Jenga dla Dzieci.

Jenga - przebieg gry

gra jenga recenzja opinie

Jenga to gra w budowanie wieży z drewnianych klocków. Podstawę konstrukcji stanowią trzy ułożone obok siebie klocki. Na początku rozgrywki wieża sięga 18-tu pięter. W trakcie gry będzie stale rosnąć. Gracze muszą po kolei wyciągać klocki z dowolnego piętra i układać je na szczycie wieży. Ważne! Trzeba wyciągnąć klocek przy użyciu jednej ręki. Nie można pomagać sobie drugą i np. podtrzymywać wieży. Po ułożeniu klocka na górnym piętrze wieży, należy odczekać 10 sekund. Po co? Aby upewnić się czy konstrukcja jest stabilna i się nie zawali. Dopiero wtedy swoją kolejkę zaczyna następny gracz. Gdy wieża runie gra się kończy. Osoba, która doprowadziła do jej upadku przegrywa.

Zasady gry w Jengę od Hasbro zobaczysz na tym krótkim filmiku.

Podsumowanie i ocena Jengi

W Jengę gra się po to, aby nie przegrać, a nie po to, aby wygrać. To istotny punkt. Często jest tak, że celowo utrudniamy rozgrywkę innym, wyciągając klocki w ryzykownych miejscach. Niejako naruszając konstrukcję wieży. Na przykład z dolnego poziomu. Zazwyczaj robisz wszystko, aby oddalić od siebie ryzyko przegranej i trzymasz kciuki za niepowodzenie innych. To takie typowe.

Gra nabiera rumieńców w końcowych fazach, gdy wieża jest niestabilna. Gdy jesteś przekonany, że nie ma szans, aby ktoś zdołał wyciągnąć następny klocek. Czekasz i liczysz na błąd przeciwnika. Ten z uwagą podchodzi do konstrukcji, wstrzymuje oddech i bada klocek po klocku. Powoli przejeżdża palcem po drewnianej ścianie. W końcu znajduje ten właściwy. Delikatnie wyciąga go, jednocześnie obserwując wieże. To najtrudniejszy moment. Jeden fałszywy ruch może przekreślić cały wysiłek. Gdy trzyma już klocek w ręce, wypuszcza powietrze. Robi kolejny głęboki wdech. Następnie, pomału układa drewniany blok na szczycie. Wieża chwieje się i trzęsie, ale…stoi dalej. Mija 10 sekund i nic! Wtedy przychodzi twoja kolej. Kropelki potu spływają po czole. Co teraz?

Wiele razy zdarzało nam się przeciągać grę i w karkołomny sposób układać kolejne piętra. Satysfakcja jest olbrzymia, gdy uda się wykonać to niemożliwe zdanie. Emocje sięgają zenitu. Pojawia się takie dziwne uczucie. Chcesz żeby gra się już skończyła, bo masz dość tego napięcia, ale czekasz na swoją kolej, aby się sprawdzić. Pokazać innym, że dasz radę i jesteś kozakiem jakich mało. Strasznie dziwne 🙂

Gra Jenga wymaga cierpliwości oraz skupienia, no i oczywiście opanowania. Nie jest łatwo skoncentrować się na układaniu wieży, gdy za plecami słyszysz chichotanie innych graczy. Niby nie ma ograniczenia czasowego, ale i tak czujesz presję. Trzeba mieć nerwy ze stali i precyzję sapera, który jak wiadomo raz się myli.

Gra w Jenge zawsze dostarcza nam dużo frajdy. Najlepiej sprawdza się w niezbyt dużym gronie – do 4-5 osób. Wtedy w miarę szybko następuje twoja kolej i nie nudzisz się. My najczęściej graliśmy w trzy osoby i było naprawdę w porządku. Można też spróbować swoich sił w pojedynkę, w ramach treningu. Czemu nie…

Niestety Jenga po rozegraniu kilku partii zaczyna się nudzić, a emocje trochę opadają. To nic wielkiego, a jedynie znak, żeby sięgnąć po inną grę. Jengoszka poczeka na półce do następnego razu. Bo na pewno kiedyś do niej wrócisz.

Dla kogo jest Jenga?

Dla wszystkich. Próg wejścia jest bardzo niski. Do gry można włączyć swoje pociechy. Dla najmłodszych to wspaniały trening koncentracji i rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dzieci z rodzicami będą się razem świetnie bawić. Właściwie w Jengę można grać bez ograniczeń. Będzie to również dobry tytuł na imprezę, szczególnie po kilku głębszych. Jednak nie będzie tak dobry, jak bardziej dynamiczne gry imprezowe, które zestawiliśmy w tym artykule.

Plusy Jengi

Minusy Jengi

0 /10
Ocena końcowa

A Ty co sądzisz o Jengoszce? 🙂

Mam nadzieję, że ta recenzja gry Jenga okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 7   Average: 4.4/5]
Facebook
Instagram
Reklama