Dołącz do grona prawdziwych dżentelmenów. Pozbądź się wszelkich manier i pruderii. Zdetonuj pokłady swojego czarnego humoru. Sprawdź na ile grzeczni są twoi znajomi. A na ile (nie)grzeczny jesteś TY sam?

Recenzja | Karty Dżentelmenów

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Johny, 03.04.2019

Dołącz do grona prawdziwych dżentelmenów. Pozbądź się wszelkich manier i pruderii. Zdetonuj pokłady swojego czarnego humoru. Sprawdź na ile grzeczni są twoi znajomi. A na ile (nie)grzeczny jesteś TY sam?

Recenzja | Karty Dżentelmenów

by Johny, 03.04.2019
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Wokół Kart Dżentelmenów pojawiły się kontrowersje po ogłoszeniu kampanii na portalu wspieram.to. Grze zarzucano brak oryginalności i mało wyszukany humor. Pojawili się też tacy, którzy oskarżali twórców o chęć szybkiego zbicia kasy na cudzym pomyśle. Mimo to projekt osiągnął sukces i zebrał 10 000 PLN. Dzisiaj głosy są podzielone. Natomiast jedno jest pewne – gra ma tak samo wielu zwolenników co hejterów. Inaczej nie ukazałoby się do tej pory 5 epizodów (dodatków) do gry. Czy warto ją zatem dołączyć do swojej kolekcji? Najlepiej będzie jak ocenisz sam. Przed tobą gra Karty Dżentelmenów. Recenzja obscenicznej i bezpruderyjnej karcianki, która opiera się wszelkiej cenzurze.

Informacje o grze

Mówi się, że gra Karty Dżentelmenów to kopia Cards Against Humanity. No cóż, trudno się z tym nie zgodzić. Tym bardziej, że w grze występują te same zasady i stylistyka kart (podział na czarne i białe). Tyle tylko, że Karty Dżentelmenów starają się wprowadzać do rozgrywki polskie akcenty. Obecnie na rynku dostępne są 4 dodatki do gry Karty Dżentelmenów. Można je traktować jako rozwinięcie podstawowej wersji lub osobną grę. My dysponujemy epizodem z numerem 2.

W pudełku z grą znajduje się 220 kart, w tym 53 czarne karty pytań oraz 163 karty odpowiedzi. Dodatkowo otrzymujemy cztery „puste” karty. Po co? Aby wymyślić swoje oryginalne teksty i włączyć je do gry. Każda karta ma nadrukowaną wersję tekstu w języku angielskim. Możemy zatem bawić się w gronie międzynarodowym.

Jeśli chodzi o wykonanie, to przy tak niewielkiej ilości elementów, nie ma się do czego doczepić. Podoba mi się czcionka użyta do tekstów oraz obramowanie kart. Stylistycznie przypomina mi dialogi ze starych, niemych filmów, zamieszczane między kadrami. Ale to oczywiście kwestia gustu.

Zdecydowanym plusem tej gry jest fakt, że można ją przetestować przed zakupem. Darmowa wersja znajduje się na stronie twórców. Można ją pobrać, wydrukować i samodzielnie powycinać. Dostępna po przejściu na stronę gry.

Karty Dżentelmenów - zasady

Przed rozpoczęciem gry rozkładamy na stole potasowane talie białych oraz czarny kart. Każdy z graczy dobiera losowo 10 białych kart. Potem najwyższa osoba staje się Dżentelmenem lub Damą (Milady) i uroczyście rozpoczyna grę. Wstaje i dociąga czarną kartę z pytaniem. Na głos odczytuje tekst. Pozostali gracze wybierają odpowiedź, która ich zdaniem najlepiej pasuje i jest najzabawniejsza. Następnie przekazują karty, zakrytą stroną, do Dżentelmena. Ten odczytuje raz jeszcze tekst pytania i dopasowuje odpowiedzi graczy. Według swojego uznania wybiera najlepszą z nich. Osoba, której odpowiedź została wybrana otrzymuje jeden punkt. Gracze dobierają po jednej białej karcie, aby zawsze mieli na ręce zestaw 10 odpowiedzi. Następną kolejkę zaczyna osoba po lewej od Dżentelmena lub Milady. To tyle. Partia toczy się dopóki gracze nie postanowią jej zakończyć. Na koniec wygrywa osoba z największą liczbą punktów.

Zasady dodatkowe, czyli „Dżentelmeńskie Opowieści”.  Jak to działa?

Ten wariant rozgrywki zakłada używanie tylko białych kart. Polega na wspólnym snuciu opowieści. Na stole ląduje talia potasowanych białych kart. Każdy gracz dobiera 5 spośród nich. Znowu najwyższa osoba staje się Dżentelmenem lub Milady i rozpoczyna rozgrywkę. Tym razem jednak wybiera jedną ze swoich kart. Następnie układa zdanie, używając hasła z tej karty. Tym samym inicjuje opowieść. Kolejna osoba musi kontynuować historię wykorzystując posiadane karty. Jeśli nie jest w stanie wymyślić dalszego ciągu historii – dostaje punkt karny. Zakończenie rozgrywki następuje, gdy gracze pozbędą się wszystkich swoich kart. Przegrywa osoba, która uzbiera najwięcej punktów karnych. Ten wariant gry jest dla maksymalnie 10 osób!

Opis zasad do gry Karty Dżentelmenów znajdziesz w poniższym filmiku. To materiał, który promował grę podczas kampanii crowdfundingowej w 2015 roku.

Podsumowanie i ocena Kart Dżentelmenów

Ta gra z pewnością nie jest politycznie poprawna. Czarny humor, niewyszukane żarty i chamskie teksty. Z tym wszystkim będziesz się musiał zmierzyć podczas rozgrywki. Zasadniczo oprócz czytania pytań i odpowiedzi, nic wielkiego się w tej grze nie dzieje. Same teksty mogą bawić, pod warunkiem, że nie gramy zbyt często. W innym wypadku zaczną nam się nudzić. Zdarzają się też nieśmieszne kombinacje żartów tzw. suchary, które zamiast salwy śmiechu, wzbudzają grymas zażenowania na twarzy. Wybór najlepszego tekstu jest raczej subiektywny. Ale przecież nie chodzi o punktacje, a bardziej o sprośne żarty i dobrą zabawę. A może głównie o sprośne żarty?  ;p

Przy częstym graniu Karty Dżentelmenów mogą się bardzo szybko znudzić. Historie i teksty będą się powtarzały. Rozwiązaniem jest dokupienie kolejnych epizodów. Dostaniemy wtedy dodatkową pulę kart, która posłuży nam przez jakiś czas.

Dla kogo są Karty Dżentelmenów?

„Gra dla poważnych i niepoważnych dorosłych”

To gra zdecydowanie dla ludzi z dużym dystansem do rzeczywistości i specyficznym poczuciem humoru. Nie ryzykowałbym zabranie jej do nieznanego mi towarzystwa. Nigdy nie wiadomo z kim siadamy do stołu. Niektórzy mogą poczuć się urażeni „poziomem” rozgrywki. Dlatego przed zakupem gry polecam zerknąć na jej darmową wersję. Oceń sam czy rodzaj tekstów mieści się w twoim zakresie tolerancji. Dopiero potem rozważ zakup „normalnej” wersji.

Warto dodać, że ja swój egzemplarz Kart Dżentelmenów dostałem w prezencie. Nigdy nie stanąłem przed samodzielną decyzją zakupu tej gry. Gdybym jednak miał to zrobić, to pewnie bym odpuścił. Nie jest to do końca moja stylistyka. Chociaż z reguły jestem człowiekiem pozbawionym pruderii 😉 To jednak na imprezę wolę gry bardziej zręcznościowe. Ale…jeśli nie przeszkadza Ci czarny jak smoła humor i lubisz trochę poświntuszyć. Do tego bawią cię żarty o zabarwieniu erotycznym. To warto, abyś przetestował ze znajomymi Karty Dżentelmenów.

Plusy Kart Dżentelmenów

Minusy Kart Dżentelmenów

0 /10
Ocena końcowa

Jeśli szukasz gry na imprezę, a Karty Dżentelmenów nie do końca spełniają twoje oczekiwania, to zerknij na inne gry w przygotowanym przez nas zestawieniu.

A jakie jest twoje podejście do czarnego humoru w grach?

Mam nadzieję, że ta recenzja gry Karty Dżentelmentów okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 7   Average: 5/5]
Facebook
Instagram
Reklama