Znajdź klucz i wyjdź z tego przeklętego labiryntu. Bądź sprytny. Utoruj sobie drogę do wolności. Unikaj pułapek i ślepych korytarzy. Pamiętaj, że na twoje życie czyha Golem i pozostali gracze.

Recenzja | Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Johny, 10.12.2018

Znajdź klucz i wyjdź z tego przeklętego labiryntu. Bądź sprytny. Utoruj sobie drogę do wolności. Unikaj pułapek i ślepych korytarzy. Pamiętaj, że na twoje życie czyha Golem i pozostali gracze.

Recenzja | Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia

by Johny, 10.12.2018
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Gdy patrzę na ten tytuł wracają wspomnienia. W Labyrinth rozegrałem swój pierwszy turniej planszówkowy. Należy dodać, że nie znałem zasad, a grę widziałem pierwszy raz na oczy. Taki drobny szczegół. Oczywiście tego turnieju nie wygrałem. Byłoby zbyt pięknie. A na swój egzemplarz Labyrinthu musiałem poczekać do następnego Pyrkonu. Od tego czasu, razem z siostrą i bratem Herkiem, rozegraliśmy mnóstwo partii w Labyrinth Ścieżki Przeznaczenia. Recenzja, którą masz przed sobą próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego to jedna z najbardziej wrednych gier planszowych na rynku?

I oczywiście:

Zaczynamy, jeśli nie straszna Ci wyprawa w głąb labiryntu.

Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia - w jakim klimacie jest utrzymana gra?

labyrinth gra planszowa recenzja

Ciemne, wąskie korytarze. Śmiertelne pułapki. Sekretne przejścia, mosty i pradawne artefakty. Do tego groźni wrogowie czyhający za rogiem. To wszystko możesz napotkać w labiryncie. Przed tobą jeden cel. Zebrać klucz i znaleźć drogę ucieczki. Ale to jeszcze nie koniec!

Największe zagrożenie czeka na końcu drogi. Potężny i przerażający konstrukt. Golem, który blokuje dostępu do najcenniejszego skarbu. Wyjścia z labiryntu.

Jak myślisz? Ile zajmie ci pokonanie wszystkich przeszkód?

Poniżej możesz obejrzeć trailer wprowadzający do gry Labyrinth Scieżki Przeznaczenia.

Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia - na czym polega gra?

Grupa śmiałków ląduję w niezbadanym labiryncie. Muszą się z niego jak najszybciej wydostać. Tylko jeden z nich zdoła się uratować. Reszta zostanie na wieki uwięziona w gąszczu krwawych korytarzy.

Gracze wcielają się w jedną z 15 dostępnych postaci. Każda z nich ma w swoim arsenale inne zdolności. W grze znajdziemy wojowników, czarodziei, architektów, iluzjonistów, skrytobójców, złodziei i wielu innych. Lista jest naprawdę długa. 

Celem gry jest zdobycie klucza i wyjście z labiryntu. O zwycięstwo będziesz walczyć z postaciami innych graczy. Wszyscy macie to samo zadanie. Czas start. Kto pierwszy ten lepszy!

Nawet jeśli grasz z najlepszymi przyjaciółmi to uwierz mi… Oni zrobią wszystko, abyś przegrał. Nie cofną się przed niczym. Wygra ten, który okaże się sprytniejszy i bardziej chamski od pozostałych.

Informacje o grze

Warto wspomnieć, że gra otrzymała nagrodę  „Gra roku 2012 Wyróżnienie graczy”. Wydawnictwo Let’s Play ma na swoim koncie także inne tytuły. Wśród nich Arkana Miłości – gra dla par, oraz Swing – erotyczna gra karciana. Inspiracją dla Labyrinthu była gra komputerowa Prince of Persia. To tłumaczy pustynną stylistykę planszy. A motyw labiryntu przewijał się w głowie twórcy, Kamila Matuszaka, od dzieciństwa. Więcej znajdziesz w wywiadzie tutaj.

W 2016 roku została wydana najnowsza, trzecia edycja gry planszowej Labyrinth Ścieżki Przeznaczenia. Pod kątem mechaniki nie różni się niczym od poprzedniej wersji. Twórcy poprawili kilka błędów w zasadach. Zbalansowali niektóre postaci. Zmniejszyli planszę i żetony. Zamiast kart przedmiotów pojawiła się osobna tabela z objaśnieniami. Dodatkowo mamy cztery wersje językowe.

Podsumowując: zmiany nastąpiły na poziomie kosmetyki, a nie mechaniki gry.

Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia - co znajdziesz w pudełku?

Spis elementów dotyczy III edycji gry.
Rozstawiona gra
Żetony oszołomienia (wir), żetony przedmiotów (zielone), żetony pułapek (czerwone)
Żetony zdolności postaci
Karty postaci
Karty zdarzeń i przedmiotów

W pudełku znajdziemy 6 elementów, które stanowią obramowanie planszy. Gdy połączymy je w całość stworzymy heksagon z pustym środkiem. Gracze, podczas partii, wypełniają go dokładając kolejne kafelki. W ten sposób sami tworzą korytarze labiryntu – własne ścieżki przeznaczenia.

Oprócz tego dostajemy proste karty z opisem postaci i mnóstwo żetonów pułapek. Wszystkie postacie mają swoje odpowiedniki w pionkach. Niestety nie są to figurki, a kawałek tektury wpięty w plastikową podstawkę. W III edycji wyglądają lepiej. Zrobione są z plexi, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe.

Graficznie jest dobrze. Labirynt ma mroczny charakter. Korytarze przeplatają się ze sobą, tworząc jedno wielkie kłębowisko. Sporadyczne ślady krwi na posadzce podbijają atmosferę grozy. Plansza jest rewelacyjnie wykonana. Pozostałe elementy dają radę, ale nie są wybitne.

Jak się gra w Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia?

mistrz miecza labyrinth ścieżki przeznaczenia

Zasady są banalnie proste. Skoro ja nauczyłem się grać w 5 minut przed turniejem to znaczy, że ty też możesz. Instrukcja jest napisana prostym językiem. Zajmuje niewiele stron.

Jak przebiega rozgrywka?

Na początku gracze losują po dwie postaci z puli. Wybierają jedną z nich i znajdują swojego pionka. Zgodnie z ustawieniem początkowym, kładą go na właściwym polu startowym. Następnie przygotowują wszystkie potrzebne elementy i układają je obok planszy. Kafelki labiryntu tasuje się i ustawia w stos,  spodem do góry. Pole centralne trafia na środek, stawia się na nim pionek Golema.

Gracze kładą przed sobą kartę postaci, dobierają 4 żetony życia i 1 żeton kryształu. Czasem również żetony specjalnych zdolności postaci. Zaczyna się wyścig po wygraną. Każdy ma do dyspozycji 2 akcje na turę.

Działania za 1 akcję:

Działania za 2 akcje:
Gracze planują swoje ruchy obserwując sytuację na planszy. Kolejka idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj! Przeszkadzanie innym graczom jest tak samo ważne jak kroczenie ku zwycięstwu. A czasem może nawet ważniejsze.

Jak przebiega walka między graczami?

Najpierw muszą się spotkać, co wcale nie jest takie proste. Jeśli już dojdzie do walki rzucają kośćmi. Wygrywa ten, który uzyska lepszy wynik. Pokonany gracz traci jedno życie. Postać umiera jeśli jest to jej ostatni żeton życia. Upuszcza wtedy klucz lub wybrany przedmiot i cofa się na pole startowe.

Uwaga! Niektóre postacie mają bonusy do walki. Lepiej trzymać się od nich z daleka.

Pułapki, jak ich unikać?

Nie da się. Pułapki są wszędzie. Na korytarzach, które odkrywamy. Tam gdzie podrzucają je inni gracze. Dosłownie wszędzie. Gwarantuję Ci, że w jakąś na pewno wpadniesz.

Pułapkę kładzie się na planszy spodem do góry. Zostaje odkryta dopiero, jak któryś z graczy w nią wejdzie. Efekt pułapki rozpatruje się zgodnie z tabelą pułapek. Postać musi rzucić kośćmi, aby przejść test pułapki. Za każdy nieudany rzut otrzymuje obrażenia lub oszołomienie. Czasem jedno i drugie.

Jedną z ciekawszych pułapek jest „glebogryzarka” – tak ją nazwaliśmy. Pułapka jest łatwa do przejścia, ale kiepsko z nami, jak nam test nie wyjdzie. Tracimy od razu 4 życia i wracamy na start. Bardzo frustrujące przeżycie.

„Młócarka”  to druga nasza ulubiona pułapka. Trochę lżejsza odmiana glebogryzarki. W tym przypadku tracimy „tylko” 2 życia.

Czy postacie są zbalansowane?

Według mnie większość tak, ale…znajdzie się wśród nich kilka takich, które odstają – są nieco słabsze. Można nimi wygrać grę, ale trzeba trochę pokombinować. Bez wątpienia każda ma swój unikalny styl.

Nasza taktyka będzie się zmieniać w zależności od tego jaką postać wylosujemy. Ta różnorodność sprawia, że nie będziemy się nudzić przy planszy. Szczególnie, gdy będzie to już nasza któraś z rzędu partia.

Jak można wygrać w Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia?

Trzeba zebrać klucz i wejść z nim na centralne pole labiryntu. Proste nie?

Nie…

Na początek trzeba utorować sobie drogę do klucza! Nie możemy zebrać tego, który leży przed naszym polem startowym. Po drodze musimy pokonać ogrom pułapek. Następnie przejść jeszcze więcej pułapek. Zbudować ścieżkę prowadzącą do wyjścia. Pokonać kolejne pułapki. Zmagać się z fortelami innych graczy. Zniszczyć tych, którzy chcą nam zabrać klucz.

Potem jest już z górki. Wystarczy pokonać strażnika labiryntu – potężnego Golema. Trzeba go przechytrzyć. Najlepiej wyprowadzić w pole. W międzyczasie zmylić innych graczy, na wypadek, gdyby chcieli nam przeszkodzić. Potem czmychnąć ukradkiem na pole centralne i wygrać partię!

Nic prostszego!

No cóż…nie do końca. Podczas rozgrywki dzieje się znacznie więcej. Gracze nieustannie podkładają sobie świnie. Nie licz na to, że będzie łatwo.

Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia - jakie są moje wrażenia z gry?

Nigdy bym nie przypuszczał, że prosta gra przygodowa może dostarczyć mi tyle radości.

Dlaczego lubię grać w Labyrinth?

Ponieważ ilość wrednych zagrywek w tej grze jest olbrzymia. Uwielbiam przeszkadzać innym graczom. Czasem nawet bardziej, niż dążyć do własnej wygranej. Jest to pewien wyjątek od reguły. Przy tej grze sie po prostu relaksuję i nie mam aż tak wielkiego parcia na wygraną. 

W Urabura Games niektóre postacie określamy mianem „Labirynciarz”. Zwłaszcza Architekta., który potrafi budować kilka kafelków labiryntu na raz. Wyobraź sobie zdziwienie innych graczy, kiedy orientują się, że ich droga do klucza wcale nie będzie taka prosta. Możesz być wtedy pewien, że w grze obecny jest Labirynciarz, albo dwóch.

Żeby nie było zbyt pięknie. Recenzja gry planszowej Labirynth Ścieżki Przeznaczenia powinna zawierać również informacje o wadach. Proszę bardzo, oto one. 

Na pewnym etapie rozgrywki drażni mnie losowość i nadmiar rzutów. Ciągłe sięganie po kostki staje się męczące. Zdarzało się, że korytarze labiryntu były tak przeładowane pułapkami, że nie było jak się poruszyć. Wtedy gra zwalniała tempo. Zaczynało się robić nudno, a kolejne ruchy stawały się wymuszone. 

Ponadto w Labirynth najlepiej jest grać większą grupą. Prawdziwa zadyma zaczyna się przy 5-6 graczach.  Wtedy ściany labiryntu, aż trzeszczą od ilości pułapek i podstępów. Rozgrywka we dwóch też ma swój urok, ale to już zupełnie inny kaliber. Trochę bardziej strategiczny.

Moja ocena gry Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia

plansza do labyrinthu

Co mi się najbardziej podoba w grze Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia?

System budowania labiryntu. Uważam, że to świetny i bardzo kreatywny pomysł. Dzięki niemu w każdej partii mamy inną planszę. Dodatkowo spełnia dwie ważne funkcje. Jednocześnie ułatwia i utrudnia poruszanie się po labiryncie. W zależności od tego kto i komu buduje korytarze.

Co mi się najmniej podoba w grze Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia?

Olbrzymia losowość. Bardzo dużo rzutów. Pomijając pomysłowość graczy i taktykę, to zasadniczo trzeba mieć duże szczęście, aby wygrać partię.

Podsumowanie i ocena gry Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia

pudełko z grą labirynthu
0 /10
Ocena końcowa

Labirynt pełen niebezpieczeństw. Grupa śmiałków i czyhające w ciemnościach zagrożenie. Motyw doskonale znany, ale jakże ekscytujący kiedy przeniesiemy go do gry planszowej.

Wydawnictwo Let’s Play wykonało kawał dobrej roboty. Udało im się pozyskać esencję negatywnej interakcji i zamknąć ją w korytarzach labiryntu. Mechanika gry jest nastawiona na nieczystą rywalizację. Przy planszy możesz całkiem legalnie wyładować swoje negatywne emocje. Nikt nie będzie Ci miał tego za złe. Wszyscy wokół będą robić dokładnie to samo. W tej grze nie da się inaczej.

Wytrawnych graczy może odstraszać nadmierna losowość i prostota. No cóż to nie jest gra dla wszystkich. Labirynth ma przede wszystkich bawić i tę rolę spełnia znakomicie.

Jeśli szukasz łatwej i przyjemnej rozrywki w dobrej cenie, to Labirynth na pewno przypadnie ci do gustu. Warto, abyś go dodał do swojej kolekcji. A jeśli lubisz kooperacyjne gry przygodowe to polecamy również zapoznanie się z naszą, konkretną recenzją Robinsona Crusoe.

Mam nadzieję, że ta recenzja gry planszowej Labyrinth: Ścieżki Przeznaczenia okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Jeszcze Ci mało? Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 12   Average: 4.3/5]
Facebook
Instagram
Reklama