Gustujesz w cięższych,trudnych tytułach? Lubisz zapach palonych zwojów mózgowych? Kręci cię intelektualna gimnastyka? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź naszą listę strategicznych gier planszowych, które przenicują i pozamiatają twój umysł.

Strategiczne Gry Planszowe

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

by Johny, 08.02.2020

Gustujesz w cięższych,trudnych tytułach? Lubisz zapach palonych zwojów mózgowych? Kręci cię intelektualna gimnastyka? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź naszą listę strategicznych gier planszowych, które przenicują i pozamiatają twój umysł.

Strategiczne Gry Planszowe

by Johny, 08.02.2020
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Niektóre gry planszowe wymagają większych nakładów intelektualnych niż inne. Jeśli lubisz przyjemne i nieskomplikowane planszówki, ta lista pewnie NIE przypadnie Ci do gustu. Ale z jakiegoś powodu wszedłeś na tę stronę. Zakładam więc, że szukasz strategicznej gry planszowej, która wynicuje Ci mózg ☺

Tak! Wykręci go na drugą stronę, wyciśnie i wypluje. Rozpędzi tryby i rozgrzeje do czerwoności zwoje mózgowe. Na koniec doświadczysz przyjemnego, mentalnego wyczerpania, które daje mnóstwo satysfakcji. Szczególnie jeśli wygrałeś 😉 A tak na poważnie…

Przed Tobą lista gier, w których myślenie strategiczne będzie bardzo przydatne. Na czym ono polega? Na rozszyfrowywaniu intencji innych graczy. Przewidywaniu rozwoju sytuacji. Długofalowym planowaniu swoich działań i monitorowaniu postępów.  A jeśli zajdzie taka potrzeba, również modyfikowaniu sposobu działania. Przemawia to do Ciebie?

Jeśli tak, to świetnie!

Poniżej znajdziesz moje propozycje strategicznych gier planszowych. Pogrupowałem je w 4 kategorie, aby łatwiej Ci było wybrać odpowiedni tytuł dla siebie. Pod każdą pozycją znajdziesz krótki opis planszówki oraz link do pełnej recenzji.

Zapraszam do czytania.

Strategiczne gry planszowe z gatunku euro…ale z klimatem.

gry planszowe strategiczne plansza brass
Najczęściej europejskie gry planszowe nie należą do przesadnie ciekawych. Często jest to zbiór abstrakcyjnych mechanik doczepionych do jakiegoś, mniej lub bardziej, zgrabnego motywu. Tytuły, które tutaj znajdziesz stanowią przyjemny wyjątek od tej reguły. Nie dość, że są mocno strategiczne, to jeszcze mają spójny i atrakcyjny temat. Zagrywane akcje mają fabularne usprawiedliwienie, a grafiki i wykonanie podbijają nastrój.

Scythe

scythe gry strategiczne

Według mnie jedna z ładniejszych gier na rynku. Motyw tej planszówki został oparty na twórczości naszego rodaka Jakuba Różalskiego. Realia przedstawione w grze to alternatywna historia lat 20 ubiegłego stulecia. Przedziwne i niepokojące połączenie człowieka i maszyny, gdzie nowoczesna technologia przeplata się z wiejskim krajobrazem. Klimatu dodają mechy , czyli ogromne machiny bojowe, zwiastujące eskalację konfliktu . Nie jest to jednak gra o wojnie. Określiłbym ją bardziej jako pełzające widmo konfrontacji. 

Cenię Scythe za zgrabne połączenie mechaniki kontrolowania obszaru z aspektem ekonomicznym. Rdzeniem całej rozgrywki jest zwiększanie wydajności własnej frakcji z sukcesywnym rozprzestrzenianiem się po mapie. Dróg do zwycięstwa jest co niemiara. A dodatki fabularyzują nam rozgrywkę i zapewniają regrywalność na bardzo wysokim poziomie.

Granie w Scythe to za każdym razem emocjonujące przeżycie. W trakcie partii towarzyszy nam napięcie, które stopniowo wzrasta, aż do samego rozstrzygnięcia. To swoisty wyścig, w którym nie wiadomo kto jest na przedzie!

Zobacz recenzję.

Brass: Birmingham

brass birmingham gry strategiczne

Zostań angielskim przedsiębiorcą w czasach rewolucji przemysłowej. Zbuduj najlepiej prosperujący biznes, stwórz połączenia między miastami i stań na drodze twoim konkurentom. Nie zapomnij o piwie! Z żadnym sprzedawcą nie ubijesz interesu o suchym pysku.

Brass Birmingham jest strategiczno-ekonomiczną grą planszową podszytą nieoczywistą interakcją. To jeden z tych tytułów, który w niezwykle elegancki sposób wysila mózgownicę. Już na starcie zobaczysz przed sobą szereg możliwości, a każdy ruch będzie jak stąpanie po kruchym lodzie. I tak do samego końca.

W Brassie znajdziesz bardzo dużo strategicznego myślenia oraz negatywną interakcję, która niekiedy zagotuje Ci krew w żyłach. Szczególnie, gdy ktoś przeszkodzi Ci w realizacji długofalowego planu – celowo lub nieumyślnie. Ale nawet wtedy możesz dźwignąć się z kolan, opracować nową strategię i udowodnić, że jesteś wart swojej ceny. Na tym polega ten biznes.

Brass Birmingam to nie jest zwykłe euro z liczeniem punktów. To pełnoprawna rywalizacja w świecie bezlitosnego kapitalizmu. Miejsce, gdzie wygrywa najlepszy i najbardziej przedsiębiorczy. Gdy raz spróbujesz, może Cię pochłonąć doszczętnie.

Zobacz recenzję.

Food Chain Magnate

food chain magnate gry strategiczne

Łakomy kąsek dla amatorów restauracyjnego biznesu. W tej grze wejdziesz w buty właściciela knajpy. Jak każdy szef będziesz zajmował się rozwojem firmy, nieustanną walką z konkurencją i zarabianiem pieniędzy. Ale nie oszukujmy się. Robienie hajsu jest najważniejsze!

Food Chain Magnate to zbiór unikalnych mechanik, w których znajdziesz szczyptę deck buildingu, garść area control i spory kawał negatywnej interakcji.  A na deser gra zaserwuje Ci kompletny brak losowości. Warto ostrzec, że ta planszówka nie wybacza błędów. Pomyłka w początkowych ruchach będzie ciągnąć się za Tobą do końca rozgrywki jak spaghetti.

Uroku dodają grze grafiki utrzymane w stylu retro. Wyjęte rodem z amerykańskich, przydrożnych barów szybkiej obsługi. Brakuje tylko czarno-białych płytek na podłodze i  krwistoczerwonej, skórzanej kanapy.

Chcesz poczuć się jak prawdziwy biznesem w kapitalistycznym świecie fast foodów i coca coli? Koniecznie musisz spróbować Food Chain Magnata. Może nie będzie to zbyt lekkostrawne danie, ale na pewno smakowite.

Zobacz recenzję.

Terraformacja Marsa

terraformacja marsa gry strategiczne

Marzyłeś kiedyś o kolonizacji kosmosu? Terraformacja Marsa daje Ci taką możliwość.

Realizuj zaawansowane technologicznie projekty. Podnoś temperaturę, sadź lasy i buduj miasta. Przekształć Czerwoną Planetę w miejsce zdatne do życia.

Na pierwszy rzut oka Terraformacja Marsa wygląda jak gigantyczny pasjans. Nic dziwnego, skoro to tytuł składający się w głównej mierze z kart. Będziemy je kupować, zagrywać i układać przed sobą w ciągnących się przez pół stołu kolumnach. Duży blat jest jak najbardziej wskazany 😉

Optymalizacja i „budowanie silnika” to dwa główne mechanizmy tej planszówki. Trzeba zadbać o produkcję zasobów, zagrywanie odpowiednich projektów i zmianę surowego, marsjańskiego klimatu. Długofalowe planowanie jest tutaj niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Każdy ruch powinien być dobrze przemyślany. Na koniec będziemy zbierać punkty proporcjonalnie do wniesionego przez nas wkładu w skolonizowanie Marsa.

Ta strategiczna gra planszowa jest podszyta solidnym, naukowym klimatem. Oprócz tematycznych akcji, współtworzą go popularnonaukowe grafiki na kartach i ascetyczna plansza. Terraformacja Marsa jest w moim odczuciu jednym z lepszych tytułów w swoim gatunku. Polecam ją wszystkim tym, którzy mają bzika na punkcie tematyki kosmicznej.

Czy Twoja korporacja sprosta tak odpowiedzialnemu zadaniu?

Zobacz recenzję.

Strategiczne gry planszowe w konwencji „Dudes on a Map”.

gry planszowe strategiczne planszówki
W luźnym tłumaczeniu „kolesie na mapie”. Bardzo popularne określenie gier, w których pozycjonujemy się na planszy. Najczęściej przy pomocy wypasionych, plastikowych figurek. Są to gry, w których często dochodzi do walki, a gracze nieustannie rywalizują ze sobą. Zamieszczone na tej liście planszówki ociekają negatywną interakcją połączoną ze strategicznym myśleniem.

Gra o Tron

gra o tron gry strategiczne

Wybierz jeden z wielkich rodów Westeros. Rozwiń armię i rozpocznij ekspansję. Na koniec zmiażdż swoich przeciwników i obejmij kontrolę w 7 twierdzach. Tak w skrócie przedstawia się partia w Grę o Tron. Proste? Tak, ale w sumie to nic odkrywczego. Mogliśmy się tego spodziewać, znając serialową adaptację powieści Georga R.R Martina.

Co więc jest ciekawego w tej planszówce?

Przede wszystkim to, że cechuje ją duża, strategiczna głębia. Przewagę nad innymi graczami należy wypracować sukcesywnie w trakcie całej gry. Trzeba też umiejętnie wybierać sojusze. Ważne jest przewidywanie ruchów przeciwnika. Szybkie reagowanie na zmiany oraz ostrożność. Bowiem gra obfituje w kruche pakty i zdradliwe zagrania. Warto mieć się na baczności i być elastycznym. Wygrana z przypadku nie wchodzi w grę. To skumulowany wynik podejmowanych, przez całą partię, działań.

Gra o Tron jest klasyczną, oldschoolową strategią naszpikowaną negatywną interakcją. I tej interakcji znajdziesz tutaj sporo. Objawia się poprzez grę „nad stołem” – czyli zawieranie sojuszy, zmawianie się przeciwko innym graczom, zdrady. Tak, zdrady są jednym z ważniejszych elementów tej gry. Istnieje zatem ryzyko, że relacje między graczami pogorszą się po skończonej partii. Ale kto by się tym przejmował, skoro na szali jest objęcie władzy w całym Westeros. Prawda?

Gra o Tron ostatnio rzadko schodzi z naszej półki ze względu na bardzo długi czas rozgrywki. A już szczególnie, gdy musimy zaznajomić nowych graczy z zasadami. Niemniej jest to naprawdę konkretna, choć trochę już przeterminowana, strategiczna gra planszowa. Ostatnio ukazał się do niej dodatek, w którym do rozgrywki wchodzi m.in. Daenerys Targaryen ze swoimi smokami. A część mechanik z dodatku usprawnia dotychczasowe rozwiązania. Będzie gorąco!

Spróbujesz swoich sił w tej krwawej walce o władzę?

Zobacz recenzję.

Pan Lodowego Ogrodu

pan lodowego ogrodu gry strategiczne

Strategiczna gra planszowa osadzona w świecie stworzonym przez Jarosława Grzędowicza. Cechuje ją kompletny brak losowości, dobrze oddany klimat książek oraz „matematyczny” charakter rozgrywki.

W PLO zagrasz jednym z ziemskich naukowców, którzy okrzyknęli się bogami na nowo odkrytej planecie. Twoim zadaniem będzie realizacja indywidualnych celów, które pomogą Ci zdominować Wybrzeże Żagli. Do osiągnięcia tych władczych zapędów będziesz wykorzystywał czynnik ‘M”  czyli magię. Przy jej pomocy powołasz do życia makabryczne, wynaturzone istoty, które posłużą Ci w walce z innymi „Czyniącymi”. W ślad za Tobą i pozostałymi graczami wyruszy Vuko Drakkainen – komandos wysłany z Ziemi, który chce wam wszystkim pokrzyżować plany. Będzie uprzykrzał życie osobie, która najbardziej wypaczy rzeczywistość. Robi się ciekawie, co? Tak, pod warunkiem, że czytałeś Grzędowicza 🙂

W tej planszówce znajdziesz intrygujący mechanizm wykonywania akcji, połączony z systemem inicjatywy i torem upływu czasu. W skrócie, duże znaczenie ma to w jakiej kolejności i po kim będziesz wykonywał akcję. Musisz z góry zaplanować, co chcesz osiągnąć w danej rundzie i jakie czynności wykonać. A potem i tak inni gracze Ci to szybko zniweczą. Takie życie półboga.

Gra wymaga zaangażowania ogromnych pokładów strategicznego myślenia. Zmusza również do reagowania na poczynania innych graczy, bowiem ich akcje są zawsze największym, i w sumie jedynym, zaskoczeniem w tej grze. Pan Lodowego Ogrodu to idealna gra dla osób, które cenią sobie wymagające tytuły, przy których trzeba się nieźle napocić (intelektualnie).

Zobacz recenzję.

Mare Nostrum Imperia

mare nostrum gry strategiczne

Jeśli mówimy o strategii to nie może zabraknąć antycznego świata. Przecież najbardziej epickie boje toczyły ze sobą właśnie starożytne nacje! A basen morza śródziemnego obfitował w krwawe i długoletnie konflikty. W tej planszówce staniesz na czele jednej z 5 potęg.  Do wyboru dostaniesz Grecję, Rzym, Egipt, Babilon i Kartaginę. Zetrą się one w walce o dominację w trzech obszarach. Ekonomicznym, militarnym i kulturowym. Czy może być lepsza sceneria dla strategicznej gry planszowej? Może, ale ta też jest niezła 😉

Mare Nostrum Imperia posiada unikatowy mechanizm wymiany towarów oraz ciekawe zdolności mitycznych herosów. Jednak najbardziej podoba mi się kolejność wykonywania akcji. Decyduje o niej gracz, który przewodzi na jednym z torów. Ma wtedy nad pozostałymi niemałą przewagę. Naprawdę opłaca się bić o pierwsze miejsce.

Gra ma urok. Zachęca do negatywnej interakcji, ale nie w bezpośredni sposób. Myślenie strategiczne objawia się tutaj na kilku płaszczyznach: kontrolowaniu poczynań innych graczy, realizacji własnych celów oraz knuciu intryg. Bowiem sposobów na zwycięstwo jest kilka, ale ten najbardziej spektakularny wymaga walki na wielu frontach.

Sprawdź się w roli przywódcy i poprowadź swoje imperium ku chwale!

Zobacz recenzję.

Lords of Hellas

lords of hellas gry strategiczne

A gdybym Ci powiedział, że legendy o greckich herosach i potworach, to nic innego jak pozostałości po kosmicznej technologii i pozaziemskiej cywilizacji? Serio! Tak właśnie wygląda tło fabularne strategicznej gry planszowej Lords of Hellas.

Ta planszówka daje Ci możliwość kontrolowania jednego z 4 epickich bohaterów. W trakcie gry będziesz polować na mityczne potwory, rozprzestrzeniać swoje wojska po Helladzie i zdobywać przychylność bogów. Wraz z rozwojem swojego bohatera będziesz mógł sprawniej stawać w szranki z groźnymi bestiami. A dzięki kontrolowaniu terenów z miastami zrekrutujesz odpowiednia ilość hoplitów, gotowych na podbój Grecji.

Gra Lords of Hellas z pozoru wydaje się bardziej przygodowa niż strategiczna. Głównie ze względu na figurki bohaterów, losowe wydarzenia oraz garść potworów do pokonania. Jest to jednak błędne przekonanie. Kontrolowanie rozgrywki wymaga nie lada wysiłku. Należy zwracać uwagę na ruchy innych graczy, skutecznie modyfikować swoją strategię i szukać alternatywnych sposobów na wygraną. Przekona się o tym ten, kto rzuci się do bicia potworów, a zaniedba pozostałe warunki zwycięstwa. Może się wtedy obudzić z ręką w nocniku (prawda Kakao? ☺).

Lords of Hellas to emocjonująca przygodowo-strategiczna gra planszowa z mnóstwem zwrotów akcji i ciekawym motywem fabularnym. Ma także swoje za uszami, ale tego dowiesz się w naszej szczegółowej recenzji.

Zobacz recenzję.

Strategiczne gry planszowe dla dwóch osób.

gry planszowe dla dwojga gejsze
Kto powiedział, że strategiczne myślenie można rozwijać tylko w większym gronie? Nikt! To przecież zrozumiałe. A nie zawsze mamy okazję zebrać całą drużynę przy stole. Zatem po jakie tytuły możemy sięgnąć jeśli spędzamy wieczór z naszą drugą połówką?

Twilight Struggle

twilight struggle gry strategiczne

Wśród strategicznych gier planszowych nie może zabraknąć wojennych klimatów. Nie oczekuj jednak otwartego konfliktu zbrojnego. Lepiej przygotuj się na emocjonujący pojedynek o wpływy na świecie. W dodatku w czasach zimnej wojny.

W tej grze doświadczysz wielu wrednych zagrywek, które przez całą partię będą wzmagały napięcie. Wszystko dzięki dobrze przemyślanej, wspólnej tali kart wydarzeń. W zależności od wyboru akcji mogą one utrudnić życie tobie lub przeciwnikowi. Masz wybór. 

Twilight Struggle, tak jak prawdziwa zimna wojna, potrafi być nieznośnie długi i męczący. Pewnie nie uwierzysz, ale mimo to warto! Niech nie przeraża Cię z pozoru „ciężka” tematyka gry. Ta wojna jest do zniesienia i wcale nie jest taka zimna. W trakcie partii generuje wiele emocji, od których robi się gorąco. Przekonasz się jak siądziesz do stołu.

Ponadto znajdziesz tu ciekawe opracowanie fabularne wydarzeń, tematyczne akcje podszyte klimatem, a także sporą odpowiedzialność za własne akcje. Nie znam lepszej strategicznej gry planszowej na dwie osoby. Szczególnie tego kalibru.

Chcesz wiedzieć co papież Jan Paweł II robi w tej planszówce? Masz ochotę wzniecić powstanie na Kubie?

Dołącz do „zimnego” wyścigu zbrojeń.

Zobacz recenzję.

Inbetween

inbetween gry strategiczne

Kompaktowa, subtelna szarpanina między dobrem i złem, której stawką są ludzkie dusze. To planszówka, która mocno nawiązuje do tematyki serialu Stranger Things. Fani tej produkcji z pewnością znajdą elementy wspólne, pomimo że nie jest to gra na licencji Netflixa.

Głównym motywem tej szybkiej planszówki jest walka Miasta z Istotą. A ty podczas rozgrywki będziesz zwiększał świadomość i przeciągał na swoją stronę postacie obecne w grze. Brzmi prosto, ale w praktyce należy wykazać się niezwykłym skupieniem i przebiegłością. Wystarczy chwila nieuwagi by przeciwnik zyskał nad tobą niebezpieczną przewagę, którą ciężką ci będzie potem odrobić.  

Co znajdziesz w Inbetween?

Asymetryczność frakcji, niezwykle ergonomiczne wykonanie i dziwnie napisaną instrukcję. No cóż, nie można mieć wszystkiego. Ważne jest to, że zastosowane tu mechanizmy pięknie zazębiają się ze sobą. Gra płynie, a ty popłyniesz razem z nią. O ile dasz się porwać Istocie lub zostaniesz obroniony przez Miasto.

Zobacz recenzję.

Gejsze

gejsze gry strategiczne

Minimum zasad – maksimum strategii. Tak głosi tekst na pudełku, tej kompaktowej, strategicznej gry planszowej. W pełni się z nim zgadzam. Gra jest niezwykle szybka i prosta. A sama rozgrywka trwa około 20 minut. Co więc jest w niej takiego strategicznego?

Cztery akcje, które masz do wykonania. Tylko tyle i aż tyle. Kolejność w jakiej je zagrasz przesądzi o Twojej wygranej lub przegranej. A „powagę” tych decyzji poczujesz, gdy weźmiesz do ręki pierwsze karty z prezentami dla gejsz. Oprócz tego jest spora szansa, że złapią cię za oczy urokliwie zaprojektowane grafiki.

Nic więcej nie mówię. Pozostanę tajemniczy niczym gejsza i minimalistyczny jak ta intrygująca gra planszowa.

Więcej info znajdziesz w naszej recenzji. 

Zobacz recenzję.

Strategiczne gry planszowe typu “Suchar”

suchar
Mianem „suchara” określa się gry planszowe pozbawione zaplecza fabularnego czy choćby namiastki opowieści. Najważniejsze są tutaj mechaniki. A te, zaprojektowane są w taki sposób, aby maksymalnie obciążyć naszą mózgownicę. Od pozostałych kategorii będą różnić się przede wszystkim wykonaniem. Mówiąc wprost: są najczęściej brzydkie! Niech Cię to jednak nie zniechęca. Za fasadą odpychającego wyglądu, kryje się skarb w postaci intensywnego, strategicznego myślenia.

Lorenzo il Magnifico

lorenzo il magnifico gry strategiczne

Książęta z Florencji? Wille i pałace? Klątwa Watykanu? Eee tam…kto by się tym interesował. Najważniejsze jest przecież podliczanie punktów! A tego w tej planszówce jest akurat pod dostatkiem.

Nie miejmy złudzeń. Motyw fabularny tutaj nie istnieje. Jest za to kilka ciekawych mechanizmów. A zasadniczo jeden najważniejszy. Kości. Wnoszą do rozgrywki losowość, która zmienia warunki co rundę dla wszystkich graczy. Nie przeszkadzają, a wręcz urozmaicają przebieg partii. Sprawiają, że zaczynamy myśleć w inny sposób. To całkiem przyjemne, łechtające umysł doświadczenie.

Lorenzo il Magnifico to typowy przykład gry typu worker placement, gdzie wysyłamy swoje pionki do „walki” o zasoby i karty. Wszystko w niej działa jak należy. Znajdziesz tu mnogość strategii, sposobów działania, zależności między torami. Niekiedy mózg paruje. To kawał porządnej strategicznej gry planszowej. Tylko NIE dla miłośników klimatu czy rozbudowanej fabuły. Ot co.

Zobacz recenzję.

Zamki Burgundii

zamki burgundii gry strategiczne

Jeśli oprawa graficzna Lorenzo nie wypaliła Wam oczu, a z jakichś przyczyn nie darzycie swojego narządu wzroku sympatią, to zerknijcie na Zamki Burgundii. Zatwardziali masochiści mogą zechcieć przyjrzeć się tegorocznemu, jubileuszowemu wydaniu (Big Box). Wizualny hardcore bez trzymanki!

A poważnie, Felda trzeba znać, bo wielkim projektantem jest. Nie ma, że nie zachwyca. Abstrahując od przedziwnego wyglądu, w tej grze wszystko bardzo sprawnie działa. Tworzymy kombinacje akcji, które pozwalają nam wspinać się po torze punktowym. Z satysfakcją patrzymy wtedy na pot i łzy przeciwników. Zwłaszcza w chwili, gdy zgarniamy im sprzed nosa upragniony żeton.

O czym to wszystko jest? Podobno o Dolinie Loary XV wieku. „Wpływowi książęta pomnażają swoje majątki i rozbudowują włości”. W praktyce znów chodzi o punkty i combosy.

Zamki Burgundii to zgrabny i elegancki projekt. Ilość zależności między akcjami stanowi w tej grze już pewien wzór i standard. Najważniejsze jednak jest to, że całość daje mnóstwo przyjemności. Angażuje i wciąga. Wiedzą to wszyscy, którzy podliczyli już kiedyś swoje punkty za zamknięty żółty obszar na koniec rozgrywki…

Zobacz recenzję.

Podsumowanie

Nasza lista strategicznych gier planszowych rośnie z każdym miesiącem. Spontanicznie i instynktownie poszukujemy nowych tytułów, które wyzwolą nasze pokłady analitycznego myślenia. W Urabura Games uwielbiamy ten rodzaj rozrywki i często do niego wracamy. Zaglądaj tutaj co jakiś czas. Na pewno (kiedyś) trafisz na coś nowego 😉

Pełną listę zrecenzowanych przez nas gier strategicznych znajdziesz w tym miejscu.

Mam nadzieję, że tekst okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 10   Average: 4.2/5]
Facebook
Instagram
Reklama