Nie mam czasu! Często wypowiadasz to zdanie? Wiesz, że nie można nim usprawiedliwiać rezygnacji ze swoich pasji? Sprawdź listę szybkich gier planszowych i przestań jęczeć, że nie masz czasu grać.

Szybkie Gry Planszowe

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
by Johny, 22.08.2020
Nie mam czasu! Często wypowiadasz to zdanie? Wiesz, że nie można nim usprawiedliwiać rezygnacji ze swoich pasji? Sprawdź listę szybkich gier planszowych i przestań jęczeć, że nie masz czasu grać.

Szybkie Gry Planszowe

by Johny, 22.08.2020
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Gry planszowe pomimo niesamowitych pokładów dobrodziejstwa (dlaczego warto grać w gry planszowe), generują często pewną niedogodność. Zdarza się, że pomimo szczerych chęci nie mamy z kim zagrać, albo nie mamy czasu na granie.

Pierwszy kłopot częściowo rozwiązuje przygotowana przez nas lista gier planszowych dla dwojga. Bo co tu dużo mówić? Zdecydowanie łatwiej jest umówić się na partyjkę we dwójkę, niż zgromadzić w jednym miejscu 5-cio osobową ekipę. Drugą kwestię (braku czasu) załatwi przedstawiona poniżej lista szybkich gier planszowych.

Zgromadzone tutaj tytuły uszeregowałem pod kątem czasu rozgrywki. Od najszybszych do najdłuższych. Postarałem się, żeby na liście znalazły się wyłącznie gry planszowe, których czas gry nie przekracza godziny zegarowej. Liczony razem z rozłożeniem elementów, przygotowaniem rozgrywki, samą grą i schowaniem komponentów z powrotem do pudełka. W praktyce przekonasz się, że większość proponowanych w tym zestawieniu szybkich gier planszowych zajmie Ci nie więcej niż 30 minut czasu.

Pod każdą propozycją znajdziesz krótką charakterystykę gry, czas partii (według danych wydawcy) oraz link do pełnej recenzji, gdybyś chciał zasięgnąć więcej informacji. 

Przyjemnego czytania 😉

1. Dobble

Najszybsza gra jaką znam, nie licząc kółka i krzyżyk ;P Wybieramy wariant rozgrywki, rozdajemy karty i do dzieła! Kto pierwszy ten lepszy. Cała zabawa polega na jak najszybszym odnajdywaniu wspólnych symboli na kartach. Gra jest intensywna, emocjonująca i nastawiona na rywalizację. Tempo nie zwalnia, ani na chwilę. Do samego końca będziesz czuć ekscytację (co w zasadzie nie potrwa długo). Zdecydowany lider wśród szybkich gier planszowych.

Czas rozgrywki: 5-10 minut

Pełna recenzja.

2. Jungle Speed

Równie intensywny co Dobble, ale nieco bardziej agresywny. Sama rozgrywka trwa trochę dłużej, ale wszystko zależy od tego jak karty się ułożą oraz od ilości graczy. Bowiem w Jungle Speed może bawić się nawet do 10 osób (!). Byłem uczestnikiem bardzo szybkich partii, jak i tych dłuższych. Za każdym razem emocje sięgały zenitu.

Na czym polega gra?

Podobnie jak w Dooble opiera się na spostrzegawczości i szybkości reakcji. To zręcznościówka, w której szukamy identycznych symboli i łapiemy za stojący na środku totem. Powodzenia z tym 🙂

Czas rozgrywki: 10-15 minut

Pełna recenzja.

3. Tsuro

Podczas jednego z naszych wspólnych wyjazdów planszówkowych, Gawron rozłożył na stole Tsuro. Co to takiego?

Genialne wykonanie, stos kafelków oraz kilka pionków. Ot co! Gra jest łatwa i szybka do rozegrania. W swojej turze dokładamy na planszę kolejne kafelki i przemieszczamy po wyznaczonych liniach nasze smocze znaczniki. Wygrywa osoba, która najdłużej „utrzyma” się w obszarze gry.

Tsuro traktujemy jako idealny przerywnik między dłuższymi i trudniejszymi tytułami. Spisze się też doskonale jako samodzielna, szybka gra planszowa na leniwe, niedzielne popołudnia. Zadziała przy większym gronie – nawet do 8 osób.

Czas rozgrywki: ok. 15 minut

4. Eksplodujące Kotki

eksplodujące kotki recenzja gra
Czas na trochę dziwne klimaty. Gotów? Jedziemy.
„Pomiziaj po brzuchu proszorożca”

Eksplodujące Kotki to zamaskowane makao. Szybka gra karciana okraszona absurdalnym poczuciem humoru, w której głównym motywem są tytułowe koty. Znajdziesz w niej emocje, napięcie oraz dziwne zwroty. A przede wszystkim szybki czas rozgrywki. „Dwie minuty nauki, 15 minut grania” – jak głosi tekst na pudełku. I rzeczywiście tak jest.

 Gra polega na zagrywaniu i dociąganiu kart. Także okazjonalnym uprzykrzaniu życia innym. Przez całą partię jak ognia trzeba unikać kart z symbolem eksplodującego kotka, które są ukryte w talii. Ten kto na nie trafi i nie będzie mógł się obronić – przegrywa. Na placu boju może zostać tylko jeden pogromca sierściuchów 😀 Czas rozgrywki: ok 15 minut

Pełna recenzja.

5. Tajniacy Duet

gry planszowe dla dwojga tajniacy duet

Jedyna w tym zestawieniu kooperacyjna, szybka gra planszowa dla dwóch osób. Do tego słowna!

Tajniacy Duet polegają na kojarzeniu ze sobą słów przy pomocy haseł. Gracze muszą odgadnąć określoną ilość słów przy ograniczonej liczbie prób. Aby to zrobić będą sobie nawzajem i na zmianę podpowiadać. To znaczy tworzyć hasła, aby kojarzyć ze sobą wybrane przez nich słowa. W międzyczasie muszą unikać tzw. zabójców – czyli słów zakazanych.

Ta gra to prawdziwy sprawdzian dla par i rasowa kooperacja wyzwalająca emocje oraz salwy śmiechu. Więcej dowiesz się z naszej recenzji.

Pełna recenzja.

6. List Miłosny

Ta szybka gra planszowa trafiła do ekipy za sprawą Kakao. Pewnego razu po prostu wyciągnął z kieszeni talię kart i rozdał. Tak się zaczęła zabawa. Jak to działa?

Nie ma tu filozofii, po prostu 21 kart do gry, które wyzwalają różne efekty. Celem jest eliminacja pozostałych graczy. Na początek każdy uczestnik rozgrywki dostaje 1 kartę do ręki. Akcje rozgrywane są zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W swojej turze dociąga 1 kartę ze stosu. Decyduje, którą z 2 kart chce zagrać i kładzie ją przed sobą. Następnie odczytuje jej efekt. To tyle. Wygrywa ten, kto najdłużej utrzyma się przy „życiu”. Proste?

Jasne, że tak. Przykładowe efekty z kart to „wymień swoją kartę ze wskazanym graczem”; „odgadnij jaką kartę ma inny gracz na ręce, aby go wyeliminować”. Rozgrywka w List Miłosny trwa dosłownie chwilę, ale na jednej partii na pewno się nie skończy 😉

Czas rozgrywki: ok. 20 minut

Pełna recenzja na blogu Kuba Gra.

7. Gejsze

gejsze gry strategiczne

Strategiczna i szybka gra planszowa. W dodatku niezwykle urokliwa. Obcując z Gejszami, zdziwisz się jak wiele „gry w grze” można zmieścić w kilku barwnych kartach. I jak dużo strategi można upchnąć w tak krótkim czasie rozgrywki.

Ta gra zasługuje na uznanie przede wszystkim za jakość wykonania i mechaniczną zgrabność. Przez całą, krótką partię będziesz walczył o względny siedmiu gejsz. Aby zjednać sobie ich przychylność musisz obdarowywać je prezentami. W praktyce wykonujesz tylko 4 akcje, na zmianę ze swoim przeciwnikiem. Właśnie w tych kilku akcjach kryje się cała magia i głębia Gejsz.

Czas rozgrywki: ok. 20 minut

Pełna recenzja.

8. Tajne Agentki

tajne agentki recenzja planszówka

Bliźniaczy odpowiednik Gejsz, ale tylko w aspekcie wizualnym. Grając w Tajne Agentki czeka Cię pojedynek japońskich wywiadów – szybki, taktyczny pojedynek.

Na małej planszy, po przeciwnych stronach ustawiacie swoje pionki, które symbolizują agentki. Niektóre z nich noszą przy sobie ściśle tajną dokumentację. Zadaniem każdej grupy jest infiltracja i pozyskanie dokumentów lub przechytrzenie przeciwnika. W tym celu będziesz przemieszczać po planszy pionki swoich agentek zagrywając akcje specjalne i korzystając z przedmiotów.

Gra jest niezwykle prosta do opanowania. Zdarza się, że generuje delikatną nerwowość i napięcie. A to z powodu lekkiej dozy negatywnej interakcji i samego charakteru rozgrywki, który zakłada „kiwanie” przeciwnika do samego końca.

Czas rozgrywki: 15-30 minut

Pełna recenzja.

9. Czarne Historie

czarne historie gra recenzja opinie

Zbiór mrocznych zagadek, które na nowo przedefiniują słowo „logika” w Twoim słowniku. 

Czarne Historie to nic innego jak zestaw wyselekcjonowanych zagadek, które należy rozwikłać. Owe historie są mocno zagmatwane, nieprawdopodobne i niewiarygodne. Żeby nie powiedzieć – trochę naciągane 😉 Aby znaleźć rozwiązanie zagadki należy wyjść poza utarte schematy rozumowania, wykazać się kreatywnością i nieszablonowym myśleniem.

W trakcie gry jedna z osób wciela się w Mistrza Tajemnic i czyta na głos treść karty z zagadką. Kończy pytaniem: „Dlaczego?”. Pozostali muszą dojść do właściwego rozwiązania poprzez umiejętne zadawanie pytań. Tylko Mistrz Tajemnic zna rozwiązanie czarnej historii i może udzielać wskazówek. 

Ilość zagadek, które będziemy rozpracowywać zależy od nas samych. Trudno zatem jednoznacznie określić czas potrzebny na rozegranie „partii” w Czarne Historie. Pamiętam, że na studiach potrafiliśmy przesiedzieć cały wieczór przy tej grze. Rozwiązanie pojedynczej historii to kwestia kilku do kilkunastu minut.

Czas rozgrywki: 10-30 minut

Pełna recenzja.

10. Jaipur

jaipur pudełko5

Kolejna gra dla dwojga z cyklu tych łatwych, przyjemnych i szybkich. Jednak tym razem motyw przewodni kręci się wokół handlu.

W Jaipur wcielasz się w hinduskiego kupca. Do Twoich zadań należy pozyskiwanie i sprzedawanie towarów. Musisz wykazać się też umiejętnością spekulowania, ponieważ cena dóbr (jak w prawdziwym życiu), będzie się dynamicznie zmieniała, za każdym razem gdy zostaną one sprzedane lub kupione.

W tej grze będziesz musiał kalkulować, bacznie obserwować działania przeciwnika i wyczuwać najlepsze momenty do sprzedaży swoich towarów. Gra jest prosta, szybka i wszystko w niej działa jak należy. Może trochę klimatu mało…

Czas rozgrywki: ok 30 minut

Pełna recenzja.

Szybkie Gry Planszowe – lista bonusowa

Nie wszystkie gry, które chciałem zamieścić na tej liście są równie szybkie w rozegraniu. Długość partii w głównej mierze zależy przecież od osób, z którymi siadamy do stołu. Dlatego też poniżej dodałem gry, które mogą okazać się bardzo szybkie, albo umiarkowanie szybkie. To zależy…

The Resistance

Gra planszowa, która bazuje na starej dobrej Mafii. Dwie, antagonistyczne grupy rywalizują ze sobą. W tym przypadku będą to Agenci Wywiadu vs Ruch Oporu.

Członkowie Ruchu Oporu organizują misje przeciwko skorumpowanego rządowi, które Agenci mają za zadanie sabotować. Cały pic polega na tym, że gracze nie znają swojej tożsamości. Wysyłają na misje osoby wyłonione na drodze głosowania i dyskusji. Nigdy nie mają pewności czy wśród osób wyznaczonych do zadania nie znajduje się przypadkiem agent-zdrajca.

Resistance to mocno psychologiczna gra planszowa oparta na kłamstwie, zwodzeniu i zdradzie. Doświadczysz w niej intensywnych emocji, nerwów oraz niesamowitego napięcia. Przetestujesz w praktyce swoje umiejętności wykrywania kłamstwa lub sam wejdziesz w rolę kłamcy. Z pewnością nie będzie odpowiednia dla osób o słabych nerwach lub tych, które szybko się obrażają.

Dlaczego The Resistance jest na liście rezerwowej? Ponieważ rozgrywka może się przeciągać. Zdarzało się, że graliśmy trochę ponad godzinę. Były też partie, które względnie szybko kończyliśmy. Tempo gry uwarunkowane jest towarzystwem z jakim siedliśmy do grania w „Ruch Oporu”.

Czas rozgrywki: ok 30 minut

Pełna recenzja na blogu Kuba Gra.

Inbetween

gry planszowe dla par inbetween

Kiedyś podobno, razem z Kakao, pobiłem rekord Polski na najdłuższą partię w Inbetween i to z mojej winy. A przynajmniej on tak twierdzi. Ja nie mam się czym przejmować bo…wygrałem 😀

W każdym razie Inbetween jest szybką grą, która nieoficjalnie inspiruje się serialem Stranger Things. W trakcie partii próbujemy przeciągnąć na swoją stronę postacie obecne w grze. Nasze akcje będą przepełnione fortelami, zmyłkami i złośliwymi zagraniami. W powietrzu czuć presję i rywalizację. Ta gra jest jak przeciąganie liny z niewielkim marginesem błędu.

Z reguły partia nie powinna zająć wam dłużej niż godzinę. Ale jak widać na moim przykładzie, zdarzają się wyjątki.

Czas rozgrywki: 20-40 minut

Pełna recenzja.

Elekt

elekt recenzja gra planszowa

Umieszczam tę grę na liście, ale muszę zaznaczyć, że tylko ze względu na wariant dwuosobowy. Elekt to świetne zilustrowana, klimatyczna gra karciana, w której walczymy o tytuł Cesarza. Osadzona jest w dziwnych realiach systemu RPG Klanarchia.

W grze będziemy zagrywać karty naszych bohaterów w 3 sektorach próbując oszukać, zmylić i pokonać naszych przeciwników. Doświadczysz tu wielu emocji, napięcia, nerwów i blefu. Prawdziwa gratka dla fanów negatywnej interakcji oraz asymetrii budowanej w trakcie gry.

Gdy raz się wdrążysz w zasady to potem będzie szło już szybko. Dla większej liczby osób (3-4) czas potrzebny na partię na pewno przekroczy zakładaną godzinę. W pojedynku 1 vs 1 istnieje duże prawdopodobieństwo zmieszczenia się w tym przedziale.

Czas rozgrywki: 60-90 minut

Pełna recenzja.

elekt karty 5

Na razie to tyle ode mnie. Zdaję sobie sprawę, że szybkich gier planszowych jest znacznie więcej. Nie sposób w nie wszystkie zagrać, a dopiero co opisać. W miarę możliwości i z biegiem czasu będę rozszerzał tę listę o nowe tytuły.

Mimo to mam nadzieję, że przedstawione zestawienie okazało się dla Ciebie pomocne. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.

Dziękujemy za wparcie 😉

A może Ty masz jakieś propozycje szybkich gier planszowych, w które warto zagrać? Podziel się proszę swoimi pomysłami w komentarzu ;D

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 5   Average: 5/5]
Facebook
Instagram
Reklama

Dodaj komentarz