Wyślij swoje agentki do akcji. Wykradnij tajną dokumentację wywiadowczą z rąk wroga. Pamiętaj, że wszystkie chwyty dozwolone. Możesz blefować, podjudzać i zmylać swojego przeciwnika. Byleby dorwać się do poufnych informacji.

Recenzja | Tajne Agentki

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
by Johny, 16.04.2020
Wyślij swoje agentki do akcji. Wykradnij tajną dokumentację wywiadowczą z rąk wroga. Pamiętaj, że wszystkie chwyty dozwolone. Możesz blefować, podjudzać i zmylać swojego przeciwnika. Byleby dorwać się do poufnych informacji.

Recenzja | Tajne Agentki

by Johny, 16.04.2020
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest

Zdarza Ci się, że kupujesz gry planszowe na prezent?

My najczęściej planszówkami obdarowujemy naszą sporo młodszą siostrę. W ostanie święta otrzymała od nas grę Tajne Agentki. Szukaliśmy dla niej czegoś prostego, szybkiego i jednocześnie angażującego intelektualnie. Czy udało nam się to znaleźć?

Przekonasz się w mojej krótkiej recenzji Tajnych Agentek. Mam nadzieję, że otrzymasz w niej odpowiedź na najważniejsze pytanie: Czy jest to gra dla Ciebie i czy warto ją kupić?

Zapraszam do lektury.

Tajne Agentki informacje o grze

tajne agentki recenzja planszówka
Tajne Agentki to gra, która przywodzi mi na myśl Gejsze (klik). Spójrz…już na pierwszy rzut oka widać podobieństwa.
tajne agentki gejsze

Za oprawę graficzną obu tych gier odpowiada ta sama osoba – Maisherly Chan. Wielki ukłon w stronę tej artystki, ponieważ zarówno Gejsze, jak i Tajne Agentki prezentują się niezwykle urokliwie i przyciągają spojrzenia. Rozłożona na stole planszówka uderza w nas intensywnością kolorów oraz charakterystycznym, japońskim sznytem.

Tajne Agentki to tak po prawdzie kontynuacja motywu zaprezentowanego w Gejszach. Niech Cię to jednak nie zmyli. Te dwie gry, oprócz grafiki, nie mają ze sobą wiele wspólnego. Tutaj mamy do czynienia z bardziej rozbudowaną mechanicznie planszówką, zawierającą większą ilość komponentów i strategiczno-taktycznego myślenia.

Zobacz jak gra działa w praktyce.   

Tajne Agentki - przebieg gry

tajne agentki recenzja gra planszowa

Rzecz dzieje się w Kioto (Japonia), podczas wieloletniej wojny wywiadów. Dwie grupy agentek pozyskują tajne informacje, próbując się nawzajem przechytrzyć. Zadanie polega na tym, aby przechwycić  agentki przeciwnika dysponujące tajnymi dokumentami, dbając jednocześnie o to, aby nie dać się złapać.

We wstępie do instrukcji dostajemy nawet fabularno-historyczne wprowadzenie do gry. Co prawda krótkie, ale zawsze coś. Niespecjalnie się nim przejmujemy w trakcie rozgrywki, ponieważ koncentrujemy się przede wszystkim na aspektem taktycznym. Niemniej, dzięki wprowadzeniu gra staje się trochę mniej abstrakcyjna, a możliwe do zagrania akcje osadzone są w konkretnych kontekście „fabularnym”.

Zacznę od tego jak można wygrać Tajne Agentki – są na to 3 sposoby:

Na wstępie dostajemy do ręki 6 pionków agentek w wybranym kolorze (żółte lub zielone). Każdy z nich posiada określoną wartość siły – od 0 do 3. Niektóre pionki dodatkowo oznaczone są czerwoną kropką, która symbolizuje tajne dokumenty. Ważne! Przeciwnik nie wie, jaką siłę mają nasze agentki i które z nich dysponują tajnymi informacjami, dopóki nie dojdzie do starcia. To kwintesencja tej gry, ale o tym za chwilę.  

Plansza przywodzi na myśl szachownicę, po której przemieszczamy nasze figury (tajne agentki). Zaczynamy na przeciwległych biegunach. Nasze agentki ustawiamy w sposób dowolny. To my decydujemy, gdzie znajdą się najsilniejsze, gdzie najsłabsze i gdzie te, które posiadają tajne informacje.

tajne agentki karty

Jak wykonujemy swoją akcję?

Zagrywamy jedną kartę z ręki i poruszamy dowolnym pionkiem. Zawsze o jedno pole do przodu, prosto lub po skosie. Od wybranej karty zależy gdzie i jak możemy się przemieścić. Karty lokacji pozwalają nam zrobić ruch na pole o określonym kolorze. Karty taktyk wyzwalają ruch niestandardowy (manewr) – inny niż w przypadku normalnego przemieszczania się. To od nas zależy jaką kartę zagramy, jakim pionkiem się poruszymy i z jakiego stosu dociągniemy potem kartę – lokacji czy taktyk.

Cała gra polega na tym, aby wprowadzać przeciwnika w błąd, umiejętnie zagrywać karty. Blefować, podjudzać, robić zmyły i dążyć do realizacji jednego z trzech dostępnych warunków zwycięstwa. Najistotniejszym punktem w grze są pojedynki między agentkami. Jak one działają?

Kiedy dwa pionki z przeciwnych obozów znajdą się na jednym polu dochodzi do starcia. Gracz, który atakuje (wykonał ruch) podgląda wartość siły na pionku przeciwnika (ujawniamy tożsamość obrońcy). Jeśli jego siła jest równa lub większa od siły broniącej się agentki to wygrywa starcie i ściąga pionek przeciwnika z planszy (do aresztu). Działamy według schematu 3 > 2 > 1, ale 0 > 3. W tym miejscu pojawia się największe zaskoczenie. Gracz atakujący nie ujawnia siły swojej agentki! Musi natomiast powiedzieć swojemu przeciwnikowi prawdę. Jeśli jego agentka jest słabsza, po prostu wraca na pole, z którego wykonał ruch.

Dodatkowo do dyspozycji dostajemy karty specjalnych agentek oraz karty ekwipunku. Efekty tych kart umożliwiają dodatkowe zagrania, sprawiają, że każda partia będzie wyglądać inaczej. Zwiększają regrywalność i wprowadzają zaawansowany wariant gry.

Podsumowanie i ocena Tajnych Agentek

tajne agentki pudełko 2

Tajne Agentki to kolejna gra z cyklu „minimum komponentów, maksimum strategii”. Otrzymujemy podobnie skondensowany produkt jak choćby Elekt (klik) czy Inbeetwen (klik). Dużo „gry w grze” przy użyciu niewielu elementów. Coś za czym przepada Kakao.

Zabawa w Tajnych Agentkach została „zamknięta” na niewielkiej planszy z kilkoma pionkami do dyspozycji i talią kart. Czuję się jakbym grał w lżejszą i bardziej kolorową odmianę szachów. To pojedynek pełną gębą ze sporą ilością forteli oraz zmyłek. Podoba mi się taktyczna głębia tego tytułu, wiele możliwych dróg do zwycięstwa oraz arsenał dostępnych zagrań.

Ponadto w Tajnych Agentkach zaskoczył mnie oryginalny system rozstrzygania starć. Z początku miałem co do niego wątpliwości. Okazało się, że w praktyce działa bardzo sprawnie. Ba! Tworzy dodatkową przestrzeń do rozkmin i może stanowić ważny, strategiczny element.

A jak z losowością? Owszem. Występuje, ale nie przeszkadza. Wygrana zależy w głównej mierze od podjętych przez nas decyzji. Kontrola jest w naszych rękach, a dobierane losowo karty generują niepewność, która przekłada się na większe emocje podczas gry.   

Na koniec wspomnę tylko o ograniczeniu czasowym. Jeśli masz obawy, że gra w Tajne Agentki może się ciągnąć w nieskończoność to wyprowadzę Cię z błędu. Ten aspekt również został przemyślany. Pierwszy gracz, który nie będzie mógł zagrać żadnej karty albo skończą mu się te, które miał w swoim stosie przegrywa. Tyle w temacie.

Komu spodobają się Tajne Agentki?

tajne agentki pudełko

To oczywiste!

Ta gra planszowa sprawdzi się świetnie dla par. Zachwyci również tych, którzy nie mają na co dzień zbyt wiele czasu na planszówki. Jest prosta do opanowania, łatwa w przygotowaniu i szybka do rozegrania. W dodatku przyjemnie pobudza zwoje mózgowe. No i najważniejsze – dostarcza emocji.

Spełni swoją rolę podczas wyjazdów. Musimy tylko znaleźć kawałek prostej płaszczyzny do rozstawienia planszy. Ze schowaniem Tajnych Agentek do torebki czy plecaka nie będziesz miał żadnych problemów.

Co więcej, ten tytuł świetnie nada się jako wstęp do poważniejszych gier planszowych. Można go przetestować na swojej drugiej połówce. Temat jest lekki, zasady nie są skomplikowane, a sama rozgrywka na pewno nie potrwa dłużej niż 30 minut.

Przypadnie do gustu osobom, które lubią szybkie gry wymagające intelektualnego zaangażowania. Z moją 13-letnią siostrą bawimy się wybornie grając w Tajne Agentki. I nigdy nie kończy się na jednej partii.

Plusy Tajnych Agentek

Minusy Tajnych Agentek

0 /10
Ocena końcowa
Mam nadzieję, że ta recenzja gry Tajne Agentki okazała się dla Ciebie pomocna. Jeśli masz jakieś pytania to śmiało zadaj je w sekcji z komentarzami poniżej. Polub nasz fanpage, aby być na bieżąco z nowościami. Obserwuj nasz profil na insta, jeśli masz apetyt na ciekawe, planszówkowe fotki. Wspólnymi siłami będziemy skuteczniej rozpowszechniać naszą pasję do gier planszowych.
Zobacz profil gry na portalu BoardGameGeek.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Podobał Ci się wpis? Wystaw ocenę!
[Głosów: 6   Average: 4.3/5]
Facebook
Instagram
Reklama